Ruszył nabór w województwie śląskim. Po raz pierwszy o środki na likwidację niskiej emisji mogą ubiegać się gminy

fot: Maciej Dorosiński

W ubiegłym roku WFOŚiGW w Katowicach, jako jedyny w kraju, uruchomił ponownie wsparcie dla działań związanych z dofinansowaniem wapnowania gleb kwaśnych i skażonych metalami ciężkimi

fot: Maciej Dorosiński

Nabór wniosków ws. dotacji na likwidację niskiej emisji poprzez inwestycje w gminnych budynkach wielorodzinnych rozpoczął się w piątek, 29 marca, w woj. śląskim. W naborze mogą pierwszy raz uczestniczyć gminy - dzięki niedawnej zmianie Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Chodzi o konkurs projektów w ramach tzw. poddziałania 1.7.1. POIiŚ z rozszerzonym - o gminy - katalogiem beneficjentów.

To część tzw. działania 1.7. POIiŚ, czyli koordynowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach programu "kompleksowej likwidacji niskiej emisji na terenie konurbacji śląsko-dąbrowskiej", z budżetem bliskim 1 mld zł. Program obejmuje subregion centralny woj. śląskiego.

W działaniu 1.7. POIiŚ przewidziano trzy tzw. poddziałania: 1.7.1., czyli wspieranie efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych w woj. śląskim (pierwotnie przewidziana pula środków to 120,2 mln zł), 1.7.2., czyli efektywną dystrybucję ciepła i chłodu (pula 737,1 mln zł) oraz 1.7.3., czyli promowanie wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej (z pulą 93,9 mln zł).

Zgodnie z informacjami na stronach katowickiego WFOŚiGW w piątek rozpoczęły się nabory wniosków o dofinansowania we wszystkich poddziałaniach. Wszystkie potrwają do 27 maja br. Kwota przewidziana na konkursy w dwóch pierwszych poddziałaniach - to po 100 mln zł; pula środków w trzecim poddziałaniu - to 70 mln zł.

W pierwszym poddziałaniu chodzi przede wszystkim o głęboką kompleksową modernizację energetyczną wielorodzinnych budynków mieszkaniowych. Pierwotnie projekty mogły tu zgłaszać tylko spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe (z obszarów wskazanych w Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Subregionu Centralnego Woj. Śląskiego).

Jak wynika z listy projektów realizowanych przez POIiŚ publikowanej przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, realizację szeregu projektów dofinansowanych w ramach poddziałania 1.7.1. rozpoczęły dotąd wspólnoty i spółdzielnie z Piekar Śląskich, a także Chorzowa, Gliwic, Sosnowca, Będzina, Myszkowa i Tarnowskich Gór.

O rozszerzeniu katalogu beneficjentów poddziałania 1.7.1. - dzięki działaniom komitetu sterującego Programu dla Śląska - informował 15 lutego br. Śląski Urząd Wojewódzki. Na początku marca br. Związek Subregionu Centralnego Woj. Śląskiego (koordynuje tzw. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne na tym terenie) zaznaczył m.in., że to jego przedstawiciele zainicjowali zmiany.

Związek Subregionu Centralnego wskazywał, że wcześniejszy stopień wykorzystania alokacji poddziałania 1.7.1. oscylował w granicach 40 proc. Jednocześnie z ankiety przeprowadzonej wśród członków Związku w połowie 2018 r. wynikało, że potrzeby dot. termomodernizacji komunalnego zasobu mieszkaniowego są bardzo duże - obejmują ponad 3 tys. budynków.

Poddziałanie 1.7.2. POIiŚ - z największą pulą środków - kierowane jest przede wszystkim do firm zajmujących się dystrybucją ciepła (i/lub chłodu). Dotyczy budowy lub przebudowy sieci dystrybucyjnych do istniejących odbiorców, budowy przyłączy do istniejących budynków oraz instalacji węzłów. Ze wsparcia mogą też korzystać samorządy i ich jednostki, podmioty świadczące usługi w ramach realizacji obowiązków samorządów oraz spółdzielnie mieszkaniowe.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.