Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 151.16 USD (-0.14%)

Srebro

84.90 USD (-0.56%)

Ropa naftowa

98.64 USD (+1.82%)

Gaz ziemny

3.26 USD (+0.37%)

Miedź

5.83 USD (-0.98%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 151.16 USD (-0.14%)

Srebro

84.90 USD (-0.56%)

Ropa naftowa

98.64 USD (+1.82%)

Gaz ziemny

3.26 USD (+0.37%)

Miedź

5.83 USD (-0.98%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Ruszył konkurs na Europejskie Drzewo Roku. Nasz dąb czeka na głosy

Dunin

fot: drzeworoku.pl

Polskę reprezentuje dąb Dunin zwany Strażnikiem Puszczy Białowieskiej. Rośnie w Przybudkach na Podlasiu

fot: drzeworoku.pl

Ruszył plebiscyt na Europejskie Drzewo Roku. Polskim kandydatem do tytułu jest dąb Dunin z Puszczy Białowieskiej. Głosować można od wtorku do końca lutego za pośrednictwem Internetu - podali ekolodzy z Klubu Gaja, który koordynują konkurs w Polsce.

W tegorocznej edycji konkursu zwycięzca wyłoniony zostanie spośród 16 drzew z różnych zakątków Europy, które wygrały w konkursach krajowych.

- Polskę reprezentuje dąb Dunin zwany Strażnikiem Puszczy Białowieskiej. Rośnie w Przybudkach na Podlasiu. Ten 400-letni pomnik przyrody to jeden z najbardziej znanych puszczańskich olbrzymów - symbol siły i potęgi. Od lat zachwyca pięknem i jest inspiracją dla wielu artystów i społeczników. Turyści z Polski i z zagranicy przyjeżdżają tutaj, aby go zobaczyć i zrobić przy nim pamiątkowe zdjęcie - powiedział prezes Klubu Gaja Jacek Bożek.

Dąb z Podlasia w ub.r. tryumfował w zorganizowanym przez Klub Gaja konkursie Drzewo Roku. Otrzymał blisko 7,5 tys. głosów.

- Głosowanie na Dunina - Strażnika Puszczy Białowieskiej ma w tym momencie historii znaczenie nie tylko symboliczne. Ten niezwykły chroniony od setek lat las na naszych oczach zostanie rozdarty przez politykę i bezpowrotnie zniszczony. Głosujmy i tam, gdzie to możliwe mówmy o potrzebie ratowania puszczy przed zasiekami i murami. Oby refleksja nad tym co tracimy nie przyszła zbyt późno - powiedział Jacek Bożek.

Na polskiego kandydata zagłosować można na stronie www.treeoftheyear.org/PL

Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka konkursu Drzewo Roku, poinformowała, że głosowanie potrwa do końca lutego. wycięzcę poznamy 22 marca podczas ceremonii ogłoszenia wyników - dodała.

Migdał przypomniała, że Polska trzykrotnie stawała na podium europejskiego konkursu. W 2017 r. tytuł Europejskiego Drzewa Roku zdobył Dąb Józef z Wiśniowej na Podkarpaciu. Cztery lata wcześniej platan z Kóz koło Bielska-Białej był drugi, a w kolejnym roku na trzecim miejscu uplasował się dąb Wybickiego w Będominie na Pomorzu.

Polski kandydat ma 15 rywali. Są wśród nich m.in. jeden z najstarszych w Europie mamutowiec z Chorwacji, lipa z Czech, która podobno skrywa zakazane psalmy ukryte tu w XVII w., sosna z Estonii, która wykiełkowała w czasie, gdy szwedzki król Gustaw Adolf II założył uniwersytet w Tartu, a także lipa Tilia z Holandii będąca pierwszym drzewem w historii z kontem na Instagramie. Jest też kasztan stu koni, pod którym - jak głosi legenda - schroniła się przed burzą królowa Joanna Aragońska. Słowacki płaczący dąb to symbol Starego Smokowca, którym opiekują się ratownicy Górskiego Pogotowia Ratunkowego.

Wszystkich kandydatów zobaczyć można pod adresem: https://www.treeoftheyear.org

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na terenie kopalni lądował śmigłowiec LPR. Pracownik trafił do szpitala

Na terenie kopalni Marcel w Radlinie w środę, 11 marca, około godziny 17 wylądował śmigłowiec LPR. Pomocy medycznej potrzebował jeden z pracowników.

Marszałek Saługa: Nie możemy wylewać dziecka z kąpielą i wygasić górnictwa z dnia na dzień

- Na pewno nie jest możliwe zamknięcie wszystkich kopalni i przejście na zupełnie inny poziom kreowania gospodarki opartej na zupełnie nowych technologiach. Minie trochę czasu zanim będziemy w stanie oprzeć konkretne gałęzie gospodarki wyłącznie na alternatywnych źródłach energii - mówi marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Ta kopalnia sięgnie po miliony ton węgla świetnej jakości. Nowy poziom 880 m zmieni wszystko

Górnicy z ruchu Chwałowice kopalni ROW prowadzą obecnie eksploatację trzema ścianami. I taki jest też obecny model funkcjonowania zakładu, który od kilku lat notuje dobre wyniki produkcyjne. W październiku ub.r. ruszyła też ważna inwestycja, pozwalająca na odtworzenie bazy zasobowej, a tym samym na realizację zapisów umowy społecznej i wydobycia zaplanowanego w programach operacyjnych kopalń. Pogłębiany jest szyb II do poziomu 880 m.

Załoga PG Silesia wciąż nie ma pewności, czy miejsca pracy zostaną utrzymane

Wciąż niepewny jest los Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia. Przypomnijmy, że w ub. tygodniu zarządca sądowy wysłał do strony rządowej, związków zawodowych oraz właściciela spółki pismo o złej sytuacji kopalni i prawdopodobnej redukcji zatrudnienia o kilkaset osób. Mimo, iż Sąd Rejonowy w Katowicach nie wyraził sprzeciwu wobec dzierżawy przedsiębiorstwa przez Bumech, koncesja na wydobycie wciąż nie została przeniesiona i co za tym idzie nie możliwe jest przejęcie pracowników przez owego przedsiębiorcę.