Rusza program Pracownik+Mieszkanie+

fot: Maciej Dorosiński

Szef KSSE Janusz Michałek ocenił, że spółki zarządzające specjalnymi strefami ekonomicznymi są dobrze przygotowane do wdrożenia nowych przepisów

fot: Maciej Dorosiński

Podpisano pierwsze porozumienie zakładające wybudowanie mieszkań dla pracowników jednego z inwestorów w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej - podała we wtorek, 24 września, KSSE.

- W lipcu tego roku ogłosiliśmy nabór na partnera do nowego, pilotażowego programu Pracownik+Mieszkanie+, a dziś podpisaliśmy już pierwsze porozumienie o wspólnej jego realizacji z naszym inwestorem, firmą Kronospan SA i gminą Strzelce Opolskie - poinformował prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Janusz Michałek.

Pierwsze mieszkania w ramach programu partnerzy porozumienia wybudują dla nowych pracowników firmy Kronospan, na terenie Strzelec Opolskich. Sygnatariusze mają teraz miesiąc na ustalenie harmonogramu dalszych działań i szczegółowych warunków realizacji inwestycji, w tym określenie jej lokalizacji.

Wiadomo już, że przedsiębiorca przeznaczy na ten cel co najmniej 2,6 mln zł.

- Zobowiązaliśmy się, na mocy porozumienia z KSSE i gminą, że w ramach projektu wybudujemy co najmniej 50 mieszkań dla pracowników firmy - zadeklarowała Joanna Jodłowska z Kronospan.

Sygnatariusze porozumienia opracują również zasady finansowania inwestycji i rekrutacji pracowników do programu oraz korzystania przez nich z wybudowanych mieszkań. W ciągu zadeklarowanych 30 dni KSSE i partnerzy wypracują też warunki zarządzania wybudowanym budynkiem mieszkalnym, z uwzględnieniem zasad programu oraz wkładem finansowym każdej ze stron.

- Ruszyliśmy z programem Pracownik+Mieszkanie+ by wesprzeć inwestorów w pozyskiwaniu najlepszych pracowników i stworzyć warunki dla stabilizacji zatrudnienia w regionie - przypomniał prezes KSSE.

Dodał, że program KSSE dotyczy aktywizacji na rynku pracy m.in. osób posiadających polskie pochodzenie i związanych kulturowo z krajem, ale z powodów historycznych mieszkających dotąd poza jego granicami.

Drugą grupą, która może skorzystać z programu #Pracownik+Mieszkanie+ są osoby decydujące się na przeniesienie swojej aktywności życiowej i zawodowej na obszar działalności KSSE, mieszkający w innych regionach Polski oraz młodzi szukający stabilnego i długotrwałego zatrudnienia.

Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa obecny przy podpisaniu porozumienia podkreślił, że resort promuje inicjatywy, które przyczyniają się do poprawy sytuacji na rynku pracy i zapobiegają negatywnym skutkom depopulacji.

- Zależy nam na jak najbardziej efektywnym przygotowaniu i wdrożeniu ważnego dla regionu programu Pracownik+Mieszkanie+, stąd wsparcie projektu przez ministra przedsiębiorczości i technologii - powiedział wiceminister Ociepa.

Burmistrz Strzelec Opolskich Tadeusz Goc, podpisując porozumienie zapowiedział wsparcie przez tę gminę realizacji programu.

- Pomożemy m.in. wybrać optymalną lokalizację dla planowanej inwestycji mieszkaniowej i udostępnimy ją inwestorom na dogodnych warunkach - powiedział Tadeusz Goc.

15 lipca 2019 r. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna ogłosiła nabór na partnerów do programu Pracownik+Mieszkanie+. Przedsiębiorcy zainteresowani włączeniem się w pilotażowy program KSSE i jego wspólną realizacją mogli zgłaszać listy intencyjne do KSSE do 12 sierpnia 2019 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.