Rusza polsko-chiński projekt w celu stworzenia biopaliwa z osadów ściekowych

fot: Andrzej Bęben/ARC

Niewłaściwe zachowania wielu użytkowników sieci kanalizacyjnej piętrzą problemy przed polskim systemem odprowadzania i oczyszczania ścieków. Powodują zatory w sieci oraz zagrażają skuteczności działania oczyszczalni i tym samym zwiększają koszty ich funkcjonowania, co przekłada się na wzrost ceny ich usług, którą płacą wszyscy użytkownicy

fot: Andrzej Bęben/ARC

Spotkanie inaugurujące polsko-chiński projekt badawczy, mający na celu opracowanie technologii wytwarzania biopaliwa z osadów ściekowych odbyło się w czwartek online - poinformował uczestniczący w badaniu Główny Instytut Górnictwa w Katowicach.

Projekt pod angielską nazwą HYCOSS: Research and development of key technologies and system processes for the production of high energy density hydrocarbon fuel from sewage sludge via hydrothermal liquefaction coupled with catalytic upgrading jest realizowany w ramach bilateralnej polsko-chińskiej współpracy naukowej, zainicjowanej wspólnie przez polskie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i chińskie Ministerstwo Nauki i Technologii.

Zadaniem naukowców jest opracowanie podstaw technologicznych i zademonstrowanie procesu przekształcania komunalnych osadów ściekowych w wysokoenergetyczne paliwo węglowodorowe na drodze upłynniania hydrotermalnego i katalitycznego uszlachetnienia produktów. Finał prac przewidziano na koniec lipca 2024 r.

- Proces upłynniania hydrotermalnego osadów ściekowych jest innowacyjnym sposobem zagospodarowania tego rodzaju odpadów, ukierunkowanym na odzysk energii w postaci biopaliw ciekłych drugiej generacji, jak bioolej oraz wartościowych surowców bazowych dla tzw. zielonej chemii - powiedział w czwartek, 15 lipca, kierownik projektu dr Krzysztof Kapusta z Głównego Instytutu Górnictwa.

Jak dotąd proces ten nie doczekał się statusu technologii przemysłowej. Główną barierą jest rozwiązanie zagadnień związanych przede wszystkim z powiększeniem skali realizacji procesu z trybu wsadowego do procesu ciągłego - wskazał naukowiec.

Prace badawczo-rozwojowe realizowane będą na próbach miejskich osadów ściekowych pochodzących z wybranych lokalizacji z krajów tworzących partnerstwo projektu - Polski i Chin. Chińskie konsorcjum projektu tworzą jednostki naukowo-badawcze: Xi'an Jiaotong University (lider konsorcjum), Nanchang University, East China Normal University, Sun Yat-sen University, Central South University. Polską naukę reprezentuje w projekcie Główny Instytut Górnictwa w Katowicach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.