Rurociąg Przyjaźń ruszy do 2012 roku

Pierwsza nitka ropociągu BTS-2 zostanie oddana do użytku w 2012, a nie w 2011 roku, jak planowano dotychczas - poinformował onet.pl za doniesieniami agencji PAP i dziennika \"Wiedomosti\".

BTS-2, czyli druga część Bałtyckiego Systemu Rurociągowego (ros. BTS), ma stanowić alternatywę wobec magistrali \"Przyjaźń\" i zmniejszyć zależność Rosji od Białorusi i Ukrainy jako krajów tranzytowych.

\"Wiedomosti\" podają, że z inicjatywą przesunięcia o rok terminu uruchomienia tego rurociągu wystąpił koncern Transnieft, operator wszystkich rurociągów naftowych w Rosji. Jako przyczynę podał brak jasności co do źródeł finansowania inwestycji.

Zdaniem cytowanych przez moskiewską gazetę analityków krok ten jest logicznym posunięciem w warunkach kryzysu finansowego.

Najważniejsze dla monopolisty jest ukończenie w terminie głównego projektu - ropociągu Syberia Wschodnia-Ocean Spokojny (ros. WSTO). Termin uruchomienia BTS-2 nie jest tak ważny. Wszak jest to projekt +polityczny+, pełniący funkcję dublera - zauważył ekspert Banku Moskwy Władimir Wiedieniejew.

Koszty ułożenia tej magistrali szacuje się na 120-130 mld rubli (4,65-5,05 mld dolarów). Początkowo Transnieft zabiegał o to, aby budowa BTS-2 została sfinansowana bezpośrednio ze środków budżetowych. Teraz chce, by państwo pomogło w pozyskaniu co najmniej połowy potrzebnej sumy.

W końcu września pod kierunkiem wicepremiera Igora Sieczina odbyła się rządowa narada poświęcona temu projektowi. Dyskutowano m.in. o sposobach finansowania inwestycji. Uznano, że koncern powinien postarać się o kredyty bankowe. Część środków - zasugerowano - może spróbować pozyskać z Funduszu Inwestycyjnego, którym zarządza Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Dotychczas zakładano, że budowa pierwszej nitki BTS-2 ruszy w pierwszym kwartale 2009 roku. Oddanie jej do użytku planowano na czwarty kwartał 2011 roku. Druga nitka miała być gotowa w 2014 roku.

BTS-2 będzie prowadzić z Unieczy w obwodzie briańskim, gdzie przy granicy z Białorusią i Ukrainą znajduje się rozgałęzienie ropociągu \"Przyjaźń\", do portu Ust-Ługa nad Zatoką Fińską, 110 km na południowy zachód od Petersburga.

BTS również ma swój początek w Unieczy, jednak kończy się w Primorsku (dawniej Koivisto), także nad Zatoką Fińską. Rurociągiem tym o mocy przesyłowej 75 mln ton rocznie tłoczona jest ropa wydobywana w Syberii Zachodniej. Z Primorska, 120 km na południowy zachód od Petersburga, surowiec zabierany jest tankowcami do Europy.

Nowa rura będzie mieć 1016 km długości. Pierwsza nitka - obliczona na 38 mln ton ropy rocznie - pobiegnie bezpośrednio do terminalu w Ust-Łudze, budowanego przez zarejestrowaną w Szwajcarii spółkę Gunvor specjalizującą się w eksporcie ropy naftowej i paliw z Rosji.

Druga - o przepustowości 12 mln ton surowca rocznie -skręci do modernizowanej przez koncern naftowy Surgutnieftiegaz rafinerii w Kiriszi, 110 km na południowy wschód od Petersburga. Stamtąd - ale już jako rurociąg do transportu produktów naftowych - zostanie doprowadzona do Ust-Ługi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.