Ruda Śląska: zabytkowy dworzec będzie też biblioteką

fot: ARC

Od 7 września dworzec dzierżawi gmina Ruda Śląska

fot: ARC

Samorząd Rudy Śląskiej rozpoczyna rewitalizację zabytkowego dworca kolejowego w dzielnicy Chebzie. W efektownym, częściowo odnowionym z zewnątrz w poprzednich latach budynku, siedzibę znajdzie miejska biblioteka. Dworzec nadal będzie też obsługiwał pasażerów.

Podobną modernizację zrealizowano niedawno w Rumi w woj. pomorskim, gdzie we wnętrzach podupadłego niegdyś dworca kolejowego powstała właśnie biblioteka. Dziś prężnia działająca "Stacja Kultura" cieszy się dużą popularnością, a w ub.r. w prestiżowym konkursie zdobyła tytuł najpiękniejszej biblioteki na świecie.

Teraz władze Rudy Śląskiej chcą stworzyć takie miejsce u siebie. W piątek władze miasta poinformowały o rozstrzygnięciu przetargu na realizację inwestycji, na którą przeznaczą blisko 8 mln zł. Przebudowany, głównie wewnątrz, dworzec - z zachowaną funkcją obsługi podróżnych - ma być gotowy jesienią 2018 r.

- Gmach dworca w Chebziu to już teraz rozpoznawalny zabytek Rudy Śląskiej. Po jego rewitalizacji jeszcze wypięknieje i - o czym jestem przekonana - wraz z nadaniem mu nowych funkcji stanie się jednym z najbardziej interesujących przykładów zagospodarowania przestrzeni dworców w kraju - oceniła, cytowana w informacji miasta, jego prezydent Grażyna Dziedzic.

Kompleksowa rewitalizacja będzie polegała przede wszystkim na adaptacji wnętrza budynku - na potrzeby biblioteki. W głównej hali powstanie stalowa antresola ze szklaną balustradą, gdzie zostaną umieszczone regały biblioteczne wraz z czytelnią. Na końcu holu przeszkleniami wydzielona będzie przestrzeń pod wypożyczalnię; tam też znajdzie się wejście na antresolę.

Projekt zakłada też utworzenie sali animacyjnej, na potrzeby organizacji spotkań i prelekcji. Jedną z atrakcji ma być "bibliogród" - zewnętrzna przestrzeń z zielenią i drobnymi elementami architektury, gdzie będzie można spędzać wolny czas z książką. W budynku powstanie też zaplecze administracyjno-biurowe biblioteki. Za nim utworzony zostanie parking na 58 samochodów.

Roboty obejmą m.in. wyburzenie wszystkich ścianek działowych oraz demontaż obudów ścian i słupów. Wyburzone zostaną pomieszczenia sanitariatów i zdemontowane blendy zamykające większość dawnych otworów okiennych. Docieplone zostaną połacie dachowe, położona zostanie izolacja przeciwwilgociowa.

Elewacja budynku zostanie wyczyszczona, wymienione będą drzwi i okna, z zachowaniem pierwotnego wyglądu. Na dworcu zainstalowany zostanie ozdobny napis, pojawi się też iluminacja.

Utworzenie biblioteki w przestrzeni dworcowej nie będzie wiązało się z utratą dotychczasowej funkcji miejsca. - Budynek będzie spełniać swoje dawne zadania. Kupując nieruchomość od PKP, jako miasto zobowiązaliśmy się do zapewnienia dotychczasowego przeznaczenia obiektu w zakresie obsługi pasażerów - wyjaśnił wiceprezydent Michał Pierończyk.

Dlatego m.in. w budynku wybudowane zostaną nowe ogólnodostępne sanitariaty, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Część głównego holu zostanie zaadaptowana pod kawiarnię.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu zdecydowało o wypłacie 8 zł dywidendy

Obradujące we wtorek w Płocku Zwyczajne Walne Zgromadzenie (ZWZ) Orlenu wyraziło zgodę, aby dywidenda do wypłaty w tym roku wyniosła 8 zł na akcję, co rekomendował zarząd. Taka wysokość dywidendy jest najwyższa w historii tej spółki.

Rewolucja w CKZiU w Jaworznie. Szkoła przeszkoli z AI i robotyki

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie będzie miało nową siedzibę.  W ramach inwestycji o wartości około 22 mln zł powstanie m.in. dziewiętnaście specjalistycznych pracowni nauki zawodu. W poniedziałek, 8 czerwca 2026 r., o szczegółach przedsięwzięcia informowali marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Dk81

Rusza przebudowa dwóch skrzyżowań na DK81

Katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczyna przebudowę dwóch skrzyżowań na drodze krajowej nr 81 – w Mikołowie i Warszowicach.

Wkrótce festiwal Kierunek GZM. Weź udział w mikrowyprawach po Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Przejście przez Wrota Piekieł, kajakowa wyprawa o zachodzie słońca, przejażdżka kultowym „ogórkiem”, zwiedzanie podziemnych schronów i średniowiecznych zamków czy retro potańcówka – to tylko część atrakcji, które przygotowano dla uczestników kolejnej edycji festiwalu Kierunek GZM, który odbędzie się w dniach 26-28 czerwca 2026 r.