Ruda Śląska: w sobotę Pieronowy Zlot Drezyn w kopalni Pokój

1524049089 1 zlotdrezyn tek

fot: TEK

Towarzystwo Entuzjastów Kolei zaprasza rudzian na nieczynne tereny kolejowe kopalni Pokój na wielkie święto drezyn

fot: TEK

Pierwszy Pieronowy Zlot Drezynowy odbędzie się już w najbliższą sobotę, 21 kwietnia, w Rudzie Śląskiej. Imprezę zorganizowaną przez Towarzystwo Entuzjastów Kolei zaplanowano na terenach kopalni Pokój (z wejściem od ul. Kolejowej) w godzinach od 11 do 18 - poinformował portal nettg.pl Krzysztof Piecha, szef Wydziału Komunikacja Społecznej i Promocji Miasta Urzędu Miasta w Rudzie Śl.

- Pomysł imprezy powstał z chęci uratowania unikalnego układu torowego kopalni i pokazania innych możliwości jego wykorzystania – tłumaczy Janusz Gątarz, kolejarz i członek Towarzystwa Entuzjastów Kolei.

Ocalić kopalniane tory
- Tereny kopalni węgla  Pokój mają potencjał, są w centrum Rudy Śląskiej. Układy torowe zachowane są prawie w całości z dwoma nastawniami mechanicznymi do prowadzenia ruchu kolejowego, w tym przypadku drezynowego. Mają doskonałą lokalizację i unikalną infrastrukturę, zagrożoną z powodu zamknięcia kopalni – dodaje.

Przypomnijmy, że część kopalni Pokój została od stycznia 2017 r. przekazana do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Sama kopalnia nadal fedruje jako ruch Pokój w ramach kopalni zespolonej Ruda w PGG. Bocznica kolejowa ruchu Pokój jest teraz nieczynna, bo wydobycie kierowane jest do ruchu Bielszowice. Miłośnicy kolei chcą uratować tory kopalniane przed pocięciem na złom.

Wszystkie drezyny duże i małe
Drezyna kolejowa to lekki pojazd szynowy, który w zależności od napędu można porównać do roweru lub quada. Podczas imprezy będzie można się przejechać taką drezyną.

- Drezyn będzie około dziesięciu, z napędem od spalinowego, przez elektryczny. Będą też tradycyjne drezyny ręczne, napędzane siłą mięśni - zapowiada Janusz Gątarz.

Udostępniona do zwiedzania zostanie też nastawnia, gdzie będzie można podejrzeć prowadzenie ruchu kolejowego.

Towarzystwo Entuzjastów Kolei to stowarzyszenie, którego pasjonaci działająna rzecz poprawy funkcjonalności i dostępności transportu zbiorowego ze szczególnym uwzględnieniem kolei. Ponadto organizacja stara się zapobiegać zjawiskom dekapitalizacji istniejącej infrastruktury i wykluczenia komunikacyjnego, popularyzować turystykę kolejową i wiedzę o historii i współczesności kolejnictwa oraz działa na rzecz ochrony zabytków dziedzictwa kolejowego.

Bilety w cenie 3 zł (dla dzieci) i 6 zł (dorośli) będą sprzedawane w kasie, przed nastawnią kolejową Ruda Kopalnia Pokój, na przedłużonej ulicy Kolejowej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W kopalniach JSW licealiści przeprowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy

Młodzież z klas ratowniczych II LO w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie prowadziła pokazy udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Akcję zorganizowano w ruchu Szczygłowice oraz ruchu Knurów.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

1761917515 waskotorowka

Nocna Szychta z koleją wąskotorową

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych rozpoczęło sezon wakacyjny z nowym rozkładem jazdy. Teraz kursy będą się odbywać na pełnej trasie, czyli do Miasteczka Śląskiego. Ale atrakcji przygotowano o wiele więcej.