Ruda Śląska: samorząd przejął grunty od SRK

fot: Maciej Dorosiński

Radni z Rudy Śląskiej zgadzają się z przekonaniem, że mowa śląska wymaga ochrony prawno - moralnej i wsparcia materialnego zgodnie z Europejską Kartą Języków Regionalnych

fot: Maciej Dorosiński

Po kilku latach starań samorząd Rudy Śląskiej przejął od Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) 50 nieruchomości w tym mieście, o łącznej powierzchni 2,6 ha - głównie drogi i pasy drogowe. Samorząd zamierza wyremontować i na nowo zagospodarować część z nich.

W środę podpisano akt notarialny dotyczący przejęcia pokopalnianych terenów, co zwieńczyło kilkuletnie starania miasta w tej sprawie. - Chcemy kontynuować dalszą współpracę z SRK i myślimy o zagospodarowaniu kolejnych nieruchomości, także tych na cele inwestycyjne - zadeklarowała prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

Możliwość przejęcia przez samorząd pogórniczych nieruchomości dała niedawna akceptacja walnego zgromadzenia Spółki Restrukturyzacji Kopalń, gdzie trafia nieprodukcyjny majątek i kopalnie przeznaczone do likwidacji. Funkcje walnego zgromadzenia SRK wypełnia minister energii.

Rozmowy na temat przejmowania pogórniczych gruntów władze Rudy Śląskiej rozpoczęły kilka lat temu jeszcze z zarządem Kompanii Węglowej, która posiadała prawa ich użytkowania wieczystego. Po przekazaniu w 2016 r. kopalń do Polskiej Grupy Górniczej, Kompania z końcem czerwca tego roku została podzielona między Spółkę Restrukturyzacji Kopalń oraz dwie nowe firmy. Pogórnicze tereny trafiły przede wszystkim do SRK.

Na podstawie środowego aktu notarialnego miasto przejmie 50 nieruchomości, a w planach jest przejęcie kolejnych 14. Głównie są to pasy drogowe i drogi, które dzięki uporządkowaniu stanu prawnego doczekają się remontu. Kluczowa będzie naprawa drogi dojazdowej do ośrodka sportowego - Burloch Areny. Samorząd już dawno chciał ją wyremontować, lecz zgodnie z prawem nie mógł inwestować na cudzym terenie.

- Niestety wielu mieszkańców nie wiedziało, bądź nie rozumiało tej sytuacji, stąd nie brakowało głosów zdziwienia i oburzenia, że w XXI w. nie można wykonać dojazdu do nowoczesnego obiektu sportowego - tłumaczył wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer.

Przejęcie nieruchomości od SRK pozwoli uporządkować ich stan prawny i wykonać niezbędne remonty. Samorząd przejmie też nieruchomość, na której znajduje się budynek żłobka miejskiego. Do tej pory miasto użytkowało go na podstawie umowy użyczenia z 1992 r. Pozwoliło to na przestrzeni lat dokonywać remontów oraz modernizacji budynku. Łączne nakłady poniesione w tym czasie szacuje się na ponad 1 mln zł.

Wszystkie przejmowane przez samorząd nieruchomości mogą być wykorzystane wyłącznie na cele związane z wykonywaniem zadań własnych gminy, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym. Władze Rudy Śląskiej myślą o kolejnych nieruchomościach, które miasto mogłoby przejąć i zagospodarować. Np. na terenach po dawnej kopalni Nowy Wirek ma przebiegać obwodnica dzielnicy Kochłowice, przy której powstaną tereny pod inwestycje.

- Chcemy w Rudzie Śląskiej przywracać do życia tereny pogórnicze i ściągać tu inwestorów. Nie uda się jednak tego zrobić bez ścisłej współpracy ze stroną rządową i górnictwem. Dlatego cieszę się, że podczas ostatniej sesji Rady Miasta wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zadeklarował chęć wspólnego działania w tym temacie - powiedziała prezydent Dziedzic.

W 140-tysięczej Rudzie Śląskiej w gestii Spółki Restrukturyzacji Kopalń znajduje się blisko tysiąc działek o łącznej powierzchni ponad 380 ha, zabudowanych blisko 500 budynkami i budowlami o powierzchni ponad 120 tys. m kw. Polska Grupa Górnicza jest największym pracodawcą w mieście, zatrudniając bezpośrednio w rudzkich kopalniach ponad 8 tys. osób. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Europa ma kłopoty. Upały paraliżują gospodarkę i system energetyczny. Ratuje nas węgiel

Czerwiec 2026 przyniósł falę upałów, jakiej nie notowano w Europie od początku pomiarów. Temperatury biją rekordy od Londynu po Rzym, a wraz z nimi rosną rachunki za prąd, liczba ofiar i ryzyko blackoutów. To już nie jest „anomalia pogodowa”. To test wytrzymałości dla unijnej infrastruktury. Czy go zdamy?

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.