Ruda Śląska. Pytania o ruch Bielszowice i jego pracowników

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Początek zmian zaplanowano na 1 lipca. Na zdjęciu kopalnia Bielszowice

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Przedstawiciele polskiej Grupy Górniczej spotkali się z samorządowcami z Rudy Śląskiej. Dyskusja dotyczyła górnictwa, transformacji i przyszłości pracowników ruchu Bielszowice. O spotkaniu poinformowała Polska Grupa Górnicza.

Prezes Polskiej Grupy Górniczej Łukasz Deja wraz z wiceprezesem ds. finansowych Bartoszem Kępą i wiceprezesem ds. produkcji Markiem Skuzą wzięli udział w spotkaniu z władzami Rudy Śląskiej w czwartek, 17 kwietnia. Przedstawiciele zarządu PGG spotkali się z prezydentem miasta Michałem Pierończykiem oraz jego zastępcą Jackiem Morkiem, aby porozmawiać o współpracy między samorządem Rudy Śląskiej a PGG w związku z transformacją.

Jak poinformowała PGG, prezydent Rudy Śląskiej przekazał prezesowi Polskiej Grupy Górniczej pismo, w którym znalazły się pytania dotyczące ruchu Bielszowice kopalni Ruda w kontekście planów produkcyjnych, a także przyszłości pracowników zatrudnionych w tym zakładzie górniczym.

Obie strony spotkania w rudzkim Urzędzie Miejskim zadeklarowały ścisłą współpracę w procesie transformacji, która wpłynie nie tylko na kopalnię, ale też na miasto i mieszkańców będących pracownikami spółki. Zgodnie podkreślono, że w toku przekształceń najważniejsi są ludzie i ich potrzeby. Uczestnicy zapewnili o swej otwartości na wszelkie inicjatywy i koncepcje dobrego wykorzystania pogórniczej infrastruktury i terenów pokopalnianych, które należy ambitnie i racjonalnie zagospodarować z pożytkiem dla mieszkańców miasta.

- Przyjechałem do Rudy Śląskiej z członkami zarządu Polskiej Grupy Górniczej, aby pokazać, jak ważnym tematem dla spółki i dla mnie osobiście jest transformacja regionu, w tym kopalni Ruda. Deklaruję pełną otwartość i współpracę z rudzkim samorządem. Mamy świadomość, że proces transformacji obejmuje nie tylko naszą spółkę - Polską Grupę Góniczą, ale ma też wielki wpływ m.in. na mieszkańców miast i gmin górniczych, np. Rudy Śląskiej - mówił cytowany w komunikacie Łukasz Deja, prezes PGG.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowa wieża kontroli lotów

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowoczesna wieża kontroli lotów - wynika z informacji lokalnego samorządu. Dla wieży, która ma obsługiwać ruch lotniczy i stać się charakterystycznym elementem panoramy miasta, złożono już wniosek o pozwolenie na budowę.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

1755669760 powstaniaslaskie

Narodowy Dzień Powstań Śląskich - to górnicy walczyli o Polskę

Kiedy mówi się o Powstaniach Śląskich, zwykle pada kilka nazwisk dowódców i polityków. Ale siłą, która przeważyła szalę w latach 1919-1921, byli ci, którzy na co dzień zjeżdżali pod ziemię. Górnicy. Bez nich nie byłoby powstań, a Śląsk prawdopodobnie zostałby po niemieckiej stronie. Narodowy Dzień Powstań Śląskich został ustanowiony w 2022 roku, by uczcić pamięć uczestników trzech powstań śląskich z lat 1919–1921. To właśnie 20 czerwca 1922 roku, po zakończeniu sporów granicznych, Wojsko Polskie wkroczyło na te ziemie.