Ruda Śląska: park powstanie na miejscu koksowni

1517294154 koksownia orzegow rsl youtube

fot: Ruda Śląska - Youtube

Ruiny ponadstuletniej koksowni Orzegów zostaną zabezpieczone

fot: Ruda Śląska - Youtube

Blisko 17 mln zł ze środków unijnych otrzyma Ruda Śląska na rekultywację terenu po dawnej koksowni Orzegów. Do życia przywróconych zostanie prawie 5 ha zdegradowanego terenu. Powstanie tam ogólnodostępny teren zielony z alejkami, ławkami i ścieżką dydaktyczną. Odrestaurowane zostaną także pozostałości zabytkowych obiektów byłego zakładu. W tym roku miasto chce wyłonić firmę, która zaprojektuje całość, a następnie zrealizuje przedsięwzięcie. Inwestycja ma być gotowa w 2020 r. - poinformował w poniedziałek, 29 stycznia, Urząd Miejski w Rudzie Śląskiej.

- Chcemy te tereny otworzyć dla mieszkańców, którzy zyskają kolejną zieloną przestrzeń. Dzięki rekultywacji będzie można z niej bezpiecznie korzystać. Dodatkowo poprzez zabezpieczenie zachowanych fragmentów budynków koksowni zadbamy o ocalenie historii tego miejsca – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Projekt uzyskał akceptację ekspertów z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej.
– Najważniejszą częścią zadania będzie zneutralizowanie niebezpiecznych związków, które zalegają nie tylko w gruncie, ale i w wodach podziemnych. W dalszej kolejności zajmiemy się dziką roślinnością. Chcemy ją uporządkować, a także wykonać nowe trawniki – tłumaczy wiceprezydent Michał Pierończyk.

Na całym obszarze utworzone zostaną alejki z latarniami, pojawią się ławki i inne obiekty małej architektury i parking dla samochodów.

– Planujemy utworzyć ścieżkę dydaktyczną, która obejmowałaby pozostałości po dawnym zakładzie oraz teren, na którym się znajdował. Byłyby tam informacje o historii tego miejsca i funkcjonowaniu koksowni– zapowiada dr Łukasz Urbańczyk, Miejski Konserwator Zabytków.

Wartość całej inwestycji oszacowana została na ponad 19,9 mln zł, a dofinansowanie, które właśnie pozyskało miasto, wynieść ma blisko 17 mln zł. Środki pochodzą  z Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.
– Inwestycję chcemy zrealizować w systemie "zaprojektuj–wybuduj". Oznacza to, że wyłoniony w przetargu wykonawca zarówno opracuje dokumentację projektową jak i zrealizuje całość inwestycji. Procedurę przetargową w tym zakresie chcemy zakończyć w tym roku – zapowiada Michał Pierończyk.

W 2018 r. na rewitalizację władze miasta zamierzają przeznaczyć aż 21 mln zł.

Historia koksowni Orzegów, która pierwotnie nazywała się Gotthard, sięga 1900 r., kiedy rozpoczęła się jej budowa. W 1903 r. powstała pierwsza 35-komorowa bateria pieców koksowniczych. W 1908 r. funkcjonowały już trzy baterie pieców oraz pięć kotłów. Węgiel do koksowni sprowadzano z pobliskiej kopalni Karol. Pod koniec II wojny światowej zakład został poważnie zniszczony. Pierwszy remont przeprowadzono już w latach 1947–1949, kolejne w następnych latach. Zakład swoją działalność zakończył ostatecznie w 1976 r. Koksownia Orzegów jest najstarszym tego typu zakładem na terenie Polski. Do dziś zachował się budynek wieży węglowej, ciąg komór pierwszej baterii koksowniczej wraz z odcinkiem drogi dojazdowej oraz zbiornik smoły.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.

Jakie są zastosowania komputerów przemysłowych? 5 przykładów

Komputery przemysłowe (IPC) to wyspecjalizowane jednostki, stworzone do nieprzerwanej pracy 24/7 w ekstremalnych warunkach, gdzie standardowe PC zawodzą. Ich wzmocniona konstrukcja i niezawodność stanowią fundament nowoczesnej automatyzacji. Od wspierania procesów produkcyjnych i kontroli jakości, przez zarządzanie logistyką i monitorowanie infrastruktury, po interfejsy HMI i przetwarzanie brzegowe z AI – komputery przemysłowe gwarantują ciągłość i wydajność w przemyśle 4.0.

Pilny apel Okręgowego Inspektora Pracy. Chodzi o upały

Piotr Kalbron, Okręgowy Inspektor Pracy zaapelował do pracodawców o podejmowanie działań ograniczających wpływ wysokich temperatur na warunki pracy.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.