Ruda Śl.: powstała największa na Śląsku elektrownia słoneczna

Największa na Śląsku elektrownia słoneczna powstała w Rudzie Śląskiej. Instalację fotowoltaiczną, dzięki której wytwarzany jest prąd, zamontowano na dachu zbiornika wody należącego do Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów (GPW).

Otwarcie elektrowni, należącej do największych tego typu obiektów w Polsce, zaplanowano na najbliższy wtorek. Inwestycja kosztowała blisko 4,5 mln zł, z czego prawie 4 mln zł pochodziły ze środków unijnych.

- Elektrownia zajmuje powierzchnię prawie 20 tys. m kw., czyli ok. półtora boiska piłkarskiego. Instalacja dostarczy rocznie ok. 300 megawatogodzin energii. To ilość wystarczająca do zasilania w prąd przez cały rok około stu gospodarstw domowych - wyjaśnił Aleksander Maicher z GPW.

Położony w Rudzie Śląskiej zbiornik zaopatruje w wodę kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców tego miasta i okolic. Dzięki instalacji zainstalowane tam pompy będą mogły działać niezależnie od zewnętrznych dostaw energii elektrycznej. W przypadku przerwy w dostawach prądu z sieci - będą napędzane energią słoneczną.

Przedstawiciele GPW podkreślają, że śląska inwestycja dowodzi, iż elektrownie słoneczne nie muszą być domeną terenów mniej zurbanizowanych lub rolniczych, głównie w centralnej i północnej Polsce. Przedsięwzięcie zrealizowano w sercu śląskiej aglomeracji, w mieście, gdzie znajduje się najwięcej czynnych kopalń węgla kamiennego.

Zbiornik oddziału sieci magistralnej GPW w Rudzie Śląskiej-Czarnym Lesie, gdzie zamontowano instalację, to jeden z najwyższych punktów śląskiej aglomeracji.

Fotowoltaika to metoda uzyskiwania prądu bezpośrednio ze słońca. Panel fotowoltaiczny, w odróżnieniu od kolektorów słonecznych, wytwarzających energię cieplną, produkuje energię elektryczną. Zwolennicy fotowoltaiki podkreślają, że jest to bardzo korzystne rozwiązanie, pozwalające zaoszczędzić na zakupach energii. W woj. śląskim na montaż takiej instalacji zdecydował się m.in. szpital reumatologiczno-rehabiltacyjny w Ustroniu.

Rudzka inwestycja ma przynieść także efekt ekologiczny. Dzięki energii pozyskanej z pracy paneli roczna emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o 222 tony. Wyliczono, że to tyle CO2, ile ok. 74 tys. mieszkańców Rudy Śląskiej emituje codziennie do atmosfery. W powietrze nie trafi także 0,2 tony dwutlenku siarki, 0,35 tony tlenków azotu oraz 0,10 tony pyłów.

Na Górnym Śląsku najwięcej energii elektrycznej pochodzi z tradycyjnych elektrowni węglowych. W rejonie stanowiącym nieco ponad 2 proc. powierzchni kraju koncentruje się do 25 proc. emisji dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłów. W Górnośląskim Okręgu Przemysłowym na każdy kilometr kwadratowy przypada ok. tysiąc ton pyłów rocznie.

Działające na obszarze 4,3 tys. km kw. Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów jest największą w Polsce firmą wodociągową. Codziennie dostarcza prawie 370 tys. m sześc. wody mieszkańcom ponad 60 miast i gmin woj. śląskiego. W sumie z wody z GPW korzysta ok. 3,5 mln osób.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.