Rozwój zeroemisyjnych źródeł odnawialnych, w tym fotowoltaiki, wpisany jest w działania strategiczne Energi

1594644669 czernikowo

fot: Energa

Magazyn energii powstanie w pobliżu farmy fotowoltaicznej w Czernikowie

fot: Energa

- Oprócz dużych inwestycji spółka Energa wykonuje mniejsze projekty OZE w obszarze fotowoltaiki, obecnie realizowane są cztery aktywa fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 4 MW - poinformowało w środę biuro prasowe Energi z Grupy Orlen.

Równolegle do budowy farmy fotowoltaicznej PV Gryf o mocy zainstalowanej ok. 20 MW trwa realizacja czterech aktywów fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 4 MW. Umiejscowione są w trzech lokalizacjach: dwie farmy powstają w Samolubiu (woj. warmińsko-mazurskie), a po jednej w Czernikowie (obok już istniejącego obiektu - woj. kujawsko-pomorskie) i Przykonie (w sąsiedztwie FW Przykona i budowanego Gryfa - woj. wielkopolskie) - podała Energa.

Dla wszystkich czterech inwestycji NTP (ang. notice-to-proceed tj. polecenie rozpoczęcia prac) wydano z końcem marca. Oddanie ich do użytku planowane jest w 2022 r.

Nowopowstające małe farmy fotowoltaiczne Energi wykorzystywać będą panele bifacjalne, czyli generujące energię ze światła pozyskanego obydwiema stronami instalacji. Rozwiązanie takie wymaga odpowiedniej konstrukcji montażowej i przygotowania powierzchni pod całą instalacją, w celu uzyskania odpowiedniego współczynnika odbijania promieni słonecznych, aby spodnia strona paneli mogła je zebrać i przekształcić w energię elektryczną - wyjaśniło biuro prasowe Energi.

Szacuje się, że panele bifacjalne pozwalają uzyskać na 1 MW mocy zainstalowanej o ok. 10 procent więcej energii elektrycznej, niż panele standardowe. Jednocześnie charakteryzują się wysoką sprawnością konwersji energii i dłużej - nawet o 10 lat - zachowywaną wydajnością pracy.

Obecnie Energa OZE posiada dwie farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy zainstalowanej ok. 5,4 MW: PV Czernikowo koło Torunia oraz PV Delta pod Gdańskiem. W 2020 roku wyprodukowały łącznie ok. 5 GWh energii, podobnie jak w 2019 roku.

Pod koniec ub. roku Energa OZE wydała NTP dla inwestycji w PV Gryf, która budowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie działającej od lipca 2020 roku Farmy Wiatrowej Przykona. Na tym samym terenie - 300 ha gruntów zrekultywowanych po odkrywce kopalni węgla brunatnego Adamów - powstać mogą też kolejne aktywa OZE o łącznej mocy zainstalowanej ponad 100 MW.

Rozwój zeroemisyjnych źródeł odnawialnych, w tym fotowoltaiki, wpisany jest w działania strategiczne Energi, a po jej przejęciu przez PKN Orlen uległ intensyfikacji w związku ze Strategią Orlen 2030, zakładającą wzrost mocy zainstalowanej w OZE Grupy ORLEN z 0,5 GW do ponad 2,5 GW.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.