Rozwiązania: telekomunikacja i informatyka w energetyce

fot: ARC

Smart grid to taka sieć, która integruje wszystkich uczestników rynku energii, czyli elektrownie, operatorów przesyłowych i odbiorców.

fot: ARC

Zdalna transmisja danych z liczników prądu, inteligentne systemy pomiarowe i serwisowe oraz stała łączność między dostawcami i odbiorcami energii, służąca jej efektywnemu wykorzystaniu - to przykłady wykorzystania telekomunikacji i informatyki w energetyce.

Takie możliwości dają technologie smart grid i smart metering, które mają być wdrażane również w polskim sektorze energetycznym. Smart grid to inteligentne sieci elektroenergetyczne, zaś smart metering to system inteligentnego opomiarowania. Dzięki niemu nie tylko można przesyłać dane z licznika prądu do jego sprzedawcy, ale także działać w odwrotnym kierunku - np. zdalnie skonfigurować licznik, analizować dane, odłączyć lub wznowić zasilanie. Takie liczniki mogą pomóc odbiorcom prądu w bardziej racjonalnym korzystaniu z niego.

Z kolei smart grid to taka sieć, która integruje wszystkich uczestników rynku energii, czyli elektrownie, operatorów przesyłowych i odbiorców. Dzięki temu w czasie rzeczywistym wiadomo np., gdzie i kiedy potrzeba najwięcej prądu, a gdzie są nadwyżki. Daje to możliwość lepszego, bardziej efektywnego wykorzystania energii. Aby zbudować taką sieć, potrzebna jest dobra łączność i technologie informatyczne.

M.in. nad tego typu rozwiązaniami oraz innymi produktami zamierzają wspólnie pracować dwaj ważni gracze z obu branż: grupa energetyczna Tauron Polska Energia (największy sprzedawca i dystrybutor energii w kraju) oraz Polska Telefonia Cyfrowa (PTC) - operator sieci komórkowych T-Mobile i Heyah. W piątek obie firmy poinformowały o podpisaniu listu intencyjnego dotyczącego strategicznej współpracy. Firmy mają razem wypracować innowacyjne rozwiązania dla swoich klientów. Pierwsze takie produkty powinny być dostępne jeszcze w tym roku.

"W przyszłości współpraca obejmie zapewne racjonalizację korzystania z posiadanej infrastruktury oraz zasobów sieciowych i zwiększenie efektowności energetycznej. To kluczowe, szczególnie w momencie wdrażania przez energetykę innowacyjnych rozwiązań opartych o telekomunikację, jak smart grid i smart metering" - wskazał cytowany w komunikacie prasowym prezes Taurona Dariusz Lubera.

Jego zdaniem współpraca firm energetycznych i telekomunikacyjnych może dać liczne korzyści.

"Wspólnie zaoferujemy nowe produkty, wykorzystując do tego m.in. rozbudowane sieci ich obsługi" - uważa prezes.

Również PTC uważa współpracę z energetyką za jeden z kluczowych obszarów rozwoju. Chodzi m.in. o zaoferowanie firmom z branży energetycznej zaawansowanych rozwiązań informatycznych w dziedzinie obsługi klienta, zarządzania inteligentnymi sieciami oraz wsparcia dla inteligentnych liczników.

Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce. Polska Telefonia Cyfrowa jest operatorem sieci T-Mobile i Heyah. W końcu ubiegłego roku obsługiwała ponad 16 mln klientów, będąc największą siecią komórkową w Polsce. Właścicielem PTC jest globalny koncern telekomunikacyjny - grupa Deutsche Telekom.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.