Rozsądek jest absolutnie niezbędny

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Mam nadzieję, że w tym roku Węglokoks będzie już gotowy do debiutu - stwierdził wiceminister Tomczykiewicz

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Z pewnością był jednym z trudniejszych okresów, ale można też powiedzieć, że dwie ze spółek dość dobrze poradziły sobie w tej sytuacji, a dla trzeciej rok 2014 będzie, po wdrożeniu programu restrukturyzacji, rokiem przełomowym powiedział w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl TOMASZ TOMCZYKIEWICZ, wiceminister gospodarki, pytany o ocenę minionego roku w górnictwie węgla kamiennego.

Po sześciu tygodniach negocjacji nad programem restrukturyzacji Kompanii Węglowej nie udało się zawrzeć porozumienia ze stroną społeczną. Program został przyjęty przez zarząd i przekazany do akceptacji radzie nadzorczej spółki. Jak ocenia Pan tę sytuację?

Przypomnę, że proces zmierzający do przystosowania spółki do obecnych warunków gospodarczych trwa już ponad rok. To najwyższy czas i ostateczny moment, żeby program restrukturyzacji został wdrożony w życie. Szkoda, że nie doszło do porozumienia ze związkami zawodowymi, bo to był dobry kompromis.

Można było negocjować skuteczniej?

Liczba spotkań i przekazanych informacji świadczy o tym, że zarząd prowadził te konsultacje rzetelnie. Przedstawione zostały wszystkie pozytywne i negatywne aspekty spółki, a zarząd zrobił wszystko, by KW mogła dalej funkcjonować w kolejnych latach.

Ze strony właściciela będzie przyzwolenie na sprzedaż kopalni Knurów-Szczygłowice?

Czekamy na ostateczne wystąpienie do nas o ocenę i zgodę, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że taka zgoda będzie.

Kwestią, która interesuje opinię publiczną jest termin rozpisania konkursu na nowy zarząd Kompanii Węglowej. Kiedy to się stanie?

Pan premier Piechociński jednoznacznie stwierdził, że chce, aby zarząd w obecnym składzie dokończył swoją kadencję i by wybór nowego składu zarządu dokonany został zgodnie z obowiązującymi terminami.

Czyli po zakończeniu obecnej kadencji?

Zgadza się.

Czy można już podsumować, jaki był 2013 rok dla polskiego górnictwa?

Z pewnością był jednym z trudniejszych okresów, ale można też powiedzieć, że dwie ze spółek dość dobrze poradziły sobie w tej sytuacji, a dla trzeciej rok 2014 będzie, po wdrożeniu programu restrukturyzacji, rokiem przełomowym. Na pewno zarząd kroczy dobrą droga, pytanie tylko, czy nie zajdą jakieś nieprzewidziane i niesprzyjające okoliczności. Wiele będzie zależało także od zachowania strony społecznej.

Należy liczyć na rozsądek związków zawodowych?

Rozsądek jest absolutnie niezbędny, aby ta spółka już w dobrej kondycji, zapewniając stabilne miejsca pracy, mogła funkcjonować przez następne lata.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.