Rozmowy w JSW: „To ostatni dzwonek szybowy. Albo scenariusz upadłościowy, albo jakościowy”

1760424145 jsw dawid lach

fot: JSW/Dawid Lach

P.o. prezesa JSW Bogusław Oleksy

fot: JSW/Dawid Lach

Punktualnie o godz. 10 w poniedziałek, 19 stycznia, rozpoczną się kolejne rozmowy zarządu JSW z reprezentatywnymi związkami zawodowymi. Czy dojdzie do zawarcia porozumienia mającego na celu dostosowanie poziomu kosztów wynagrodzeń do aktualnych możliwości finansowych spółki? Wiceminister aktywów państwowych, Grzegorz Wrona, który też weźmie udział w spotkaniu, w porannej rozmowie RMF24 powiedział, że istnieją tylko dwa scenariusze - upadłościowy albo jakościowy.

Rozmowy w jastrzębskiej spółce między zarządem JSW a reprezentatywnymi związkami zawodowymi toczą się od końca ubiegłego roku. Reprezentatywne Organizacje Związkowe JSW zdecydowanie odrzuciły zaproponowany przez zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej projekt porozumienia dotyczącego obniżenia funduszu wynagrodzeń. Związki informowały, że projekt przewidywał m.in. całkowite zawieszenie w latach 2026-2030 czternastej pensji, wypłatę nagrody barbórkowej ograniczonej do poziomu 30 proc. w latach 2025 i 2026, brak wypłaty Barbórki w latach 2027-2030. Poza tym w projekcie był zapis o zawieszeniu w całości deputatu węglowego, premii i dodatków BHP, biletów z Karty Górnika, a także korzystniejszych zasad świadczeń za chorobowe i urlopy.

Na poniedziałek 19 stycznia zaplanowano kontynuację rozmów. Spotkanie ma się rozpocząć o godz. 10. Weźmie w nim także udział wiceminister aktywów państwowych Grzegorz Wrona.

- Dzisiaj mamy problem z płynnością, jest on związany z dekoniunkturą, która trwa od wielu lat. Pracujemy nad tym, aby dostosować finansowanie do realnych kosztów wydobycia. Musimy działać zdecydowanie - to ostatni dzwonek szybowy. Dzisiejsze porozumienie jest niezmiernie ważne - powiedział w rozmowie w Radiu RMF24 wiceminister Grzegorz Wrona. - Istnieją tylko dwa scenariusze: scenariusz jakościowy i upadłościowy. Szukamy rozwiązania, które pozwoli nam przez najbliższe 2-3 lata uspokoić sytuację, dostosować finansowanie do kosztów realnych, kosztów wydobycia do rynku - podkreślił.

Wiceminister mówił w rozmowie dla RMF24, że skupia się na uzyskaniu porozumienia ze związkami zawodowymi i – jak powiedział - „uzyskaniu takiego zabezpieczenia na trudne czasy dla spółki, abyśmy mogli przez najbliższe dwa lata osiągnąć szybko powrót do dobrej kondycji”.

- Musimy przestać centralizować tutaj działania, popatrzeć na to gdzie i w jaki sposób możemy realizować wydobycie jakościowego węgla, czyli takiego, który jest zbywany, a nie takiego, który trafia na zwały. Dbamy o to, żeby ta firma funkcjonowała, ale musi funkcjonować w warunkach rynkowych - tłumaczył wiceminister Grzegorz Wrona.

W ubiegłym tygodniu o sytuacji w spółce wiceminister Grzegorz Wrona specjalnie odniósł się w naszym portalu netTG Gospodarka i Ludzie. Całą rozmowę można przeczytać tutaj.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.