Rozbudowa elektrowni atomowej Fermi
DTE jest czwartą amerykańską firmą energetyczną, która wybrała reaktor ESBWR do zastosowania w sześciu planowanych blokach jądrowych.
Projekt związany z ESBWR może stworzyć do 3000 tymczasowych miejsc pracy w firmach budowlanych, a także do 700 stałych stanowisk inżynierskich i pomocniczych, które na zasadzie ekonomicznego efektu fali zasilą gospodarkę stanu Michigan kwotą 500 milionów dolarów rocznie.
Obecnie w Stanach Zjednoczonych działają 104 licencjonowane reaktory jądrowe, które wytwarzają około 20 proc. energii elektrycznej. Jednakże, jak podaje amerykański Instytut Energetyki Jądrowej, zapotrzebowanie USA na energię rośnie szybciej od tempa wzrostu produkcji, a to oznacza, że zakłady energetyczne będą musiały do 2030 r. zbudować między 20 a 25 reaktorów tylko po to, aby utrzymać 20-procentowy udział energii jądrowej w krajowej produkcji energii.
GEH oferuje amerykańskim zakładom energetycznym nie tylko model ESBWR, ale także ABWR. Jest to interesująca propozycja dla firm szukających sprawdzonego komercyjnie
modelu, certyfikowanego przez Amerykańską Komisję ds. Energetyki Atomowej, który wyposażono ponadto w niektóre udogodnienia eksploatacyjne i usprawnienia bezpieczeństwa z modelu ESBWR. ABWR jest pierwszym na świecie reaktorem trzeciej generacji, który trafił do komercyjnej eksploatacji. Reaktor ESBWR jest technologicznym rozwinięciem reaktora ABWR i należy do generacji III+.
„W miarę jak zakłady energetyczne przygotowują się do sprostania przyszłym wymogom produkcyjnym, będą musiały mieć do dyspozycji możliwie jak najwięcej opcji wytwórczych pracujących w podstawowym trybie produkcyjnym, tzw. base-load, włączając w to zaawansowaną, bezpieczną technologię jądrową” – powiedział Rod Christie, Prezes GE Energy w Europie Środkowej i Wschodniej.
Decyzja DTE o inwestycji w rozwiązania ESBWR zbiega się w czasie z analizami, jakie podejmuje coraz więcej firm energetycznych w USA. Oceniają one zasadność inwestowania w nowe floty zaawansowanych reaktorów, które pomogą zmniejszyć rosnące obawy obywateli USA o bezpieczeństwo energetyczne kraju i globalne zmiany klimatyczne.
Energetyka jądrowa cieszy się coraz większym poparciem amerykańskiej opinii publicznej, jako jedno z nielicznych dostępnych źródeł energii, które nie powoduje emisji dwutlenku węgla w procesie wytwarzania energii. Badanie opinii publicznej przeprowadzone w maju 2008 r. przez Zogby International pokazuje, że 67 proc. Amerykanów popiera budowę elektrowni jądrowych.
GE zatrudnia w Europie ponad 9000 pracowników i ma zakłady we Francji, Niemczech, Austrii, Hiszpanii i na Węgrzech. Siedziba GE Energy Europe znajduje się w Belfort, gdzie zatrudnionych jest ponad 1900 osób. Ośrodek w Belfort pełni rolę Centrum Doskonałości (Center of Excellence) w swoim regionie i jest jedynym we Francji producentem turbin gazowych przystosowanych do pracy przy dużych obciążeniach.
Firma GE Energy jako część koncernu GE jest obecna w Polsce od 1992 r. GE Energy oferuje produkty i usługi dla sektora energetycznego oraz klientów wymagających dużych ilości energii.