Równolegle trwa przygotowanie projektu ustawy, przekładającej ustalenia ze stroną społeczną na język legislacyjny

1636464312 pyzik

fot: Facebook/Piotr Pyzik

- Naszym zasadniczym celem jest przeprowadzenie transformacji w sposób zapewniający bezpieczeństwo energetyczne kraju, a także bezpieczeństwo socjalne pracowników górnictwa i energetyki - zapewnia Piotr Pyzik

fot: Facebook/Piotr Pyzik

- Prenotyfikacja umowy społecznej dla górnictwa należy obecnie do priorytetów resortu aktywów państwowych; równolegle trwa przygotowanie projektu ustawy, przekładającej ustalenia ze stroną społeczną na język legislacyjny - poinformował wiceszef MAP Piotr Pyzik.

- Naszym zasadniczym celem jest przeprowadzenie transformacji w sposób zapewniający bezpieczeństwo energetyczne kraju, a także bezpieczeństwo socjalne pracowników górnictwa i energetyki. Umowa społeczna jest dokumentem, wytyczającą drogę takiej transformacji - powiedział we wtorek, 23 listopada, wiceminister odpowiadający w resorcie m.in. za sprawy górnictwa i energetyki.

Dodał, że kolejne spotkanie z przedstawicielami Komisji Europejskiej w sprawie prenotyfikacji polskiego programu pomocowego dla górnictwa zaplanowano w Brukseli na 2 grudnia. Ponad tydzień wcześniej - w najbliższą środę, 24 listopada - podczas spotkania w Katowicach wicepremier Jacek Sasin i inni przedstawiciele MAP zrelacjonują dotychczasowy przebieg rozmów z KE stronie społecznej.

- Prenotyfikacja, a następnie notyfikacja, rozwiązań pomocowych dla górnictwa zawartych w umowie społecznej należy do naszych priorytetów. Jednocześnie rozpoczęliśmy prace nad przygotowaniem projektu ustawy, który wprowadzi te rozwiązania w życie - zapewnił wiceminister, uczestniczący we wtorek w Jastrzębiu-Zdroju w wyjazdowym posiedzeniu sejmowej podkomisji ds. sprawiedliwej transfomacji.

- Bardzo nam zależy na uzyskaniu kierunkowej zgody Komisji Europejskiej w zakresie rozwiązań zaproponowanych w prenotyfikacji. Chcemy model restrukturyzacji wdrożyć jak najszybciej, ale wymaga to zaangażowania środków budżetowych, a tym samym akceptacji pomocy dla branży górniczej - dodał Piotr Pyzik.

Odnosząc się do niedawnej wypowiedzi szefa śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominika Kolorza, według którego - wobec przedłużających się rozmów z KE - rząd powinien zdecydować się na wdrożenie mechanizmu dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych, nie czekając na prenotyfikację, wiceminister powiedział, iż odczytuje tę wypowiedź jako wyraz zaangażowania strony społecznej w realizację zawartej w maju br. umowy. Zapewnił, że po stronie rządowej jest podobna determinacja w tej sprawie.

- Nie ma żadnej sprzeczności między naszymi działaniami a oczekiwaniami związków zawodowych. Nasz cel jest tożsamy. Chcemy skutecznie wdrożyć rozwiązania wypracowane w umowie społecznej, w tym mechanizmy finansowe - zapewnił wiceszef MAP.

Podpisana 28 maja br. umowa społeczna określa zasady i tempo wygaszania polskich kopalń węgla kamiennego (energetycznego) w perspektywie 2049 r. Dokument zawiera m.in. gwarancje zatrudnienia oraz osłon socjalnych dla górników, przewiduje budżetowe dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych oraz tworzy mechanizmy wspierające transformację Śląska.

Warunkiem wejścia umowy w życie jest zgoda Komisji Europejskiej na pomoc publiczną dla górnictwa na zaproponowanych przez stronę polską zasadach. Na podstawie umowy społecznej złożony został wniosek prenotyfikacyjny. Od września w Brukseli odbywają się spotkania strony polskiej z przedstawicielami KE. Dotychczas Komisja nie zakwestionowała polskiej propozycji mechanizmu dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych.

Wiceminister Piotr Pyzik podkreślił, że kluczowym parametrem wyznaczającym tempo odchodzenia od węgla w polskiej energetyce jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski, czyli pełne zaspokojenie potrzeb energetycznych kraju.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Najlepsza polska kopalnia już po wizycie studyjnej dotyczącej rozwoju terenów inwestycyjnych

Przedstawiciele LW Bogdanka, gminy Łęczna oraz Agencji Rozwoju Przemysłu uczestniczyli w wizycie studyjnej na Dolnym Śląsku. Jej celem było poznanie praktycznych doświadczeń związanych z tworzeniem parków przemysłowych, przygotowaniem terenów inwestycyjnych oraz budową infrastruktury niezbędnej do przyciągania nowych inwestorów. 

We wtorek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,98 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

We wtorek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,98 zł, benzyny 98 - 6,69 zł, a diesla - 6,11 zł. Oznacza to, że w porównaniu z poniedziałkiem ceny maksymalne obu rodzajów benzyn są wyższe; tańszy jest z kolei diesel.

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".