Rosną przychody z turystyki przyjazdowej

Przychody z turystyki przyjazdowej w Polsce od 2005 do 2007 roku wzrosły z 6,2 mld USD do 10,6 mld USD - poinformowało Ministerstwo Sportu.
Najważniejsze informacje gospodarcze na twoją stronę. 

 

Jak wynika z opracowania resortu, łączne przychody z turystyki przyjazdowej w badanym okresie systematycznie rosły - w 2006 r. zwiększyły się o 16 proc., do 7,2 mld USD z 6,2 mld USD w 2005 r. Natomiast w 2007 r. podliczono je na 10,6 mld USD - to wzrost o 47 proc. w stosunku do poprzedniego roku.

 

Ogromna dynamika wzrostu przychodów z turystyki w 2007 r. może wynikać z umacniającej się wartości złotówki, a co za tym idzie - spadku wartości euro i dolara w stosunku do złotego - czytamy w komunikacie resortu.

 

W 2007 r. o 53 proc. w stosunku do 2006 r. wzrosły przeciętne wydatki turystów zagranicznych w naszym kraju - ze 167 USD w 2006 r. do 253 USD rok później.

W ub. r. przeciętny turysta wydał u nas w ciągu jednego dnia pobytu 65 USD, czyli o 42 USD więcej niż rok wcześniej.

 

W 2007 r. turyści zagraniczni wydali w Polsce 23,3 mld zł - to wzrost w porównaniu z rokiem 2006 o 1,9 mld zł, a w stosunku do 2005 r. - o 4 mld zł.

Eksperci resortu prognozują, że sektor ten będzie rozwijał się na świecie w bardzo szybkim tempie.

 

Rola turystyki jest bardzo duża - wystarczy tylko przypomnieć prawie 4 proc. PKB światowego, które w ogóle nie zaistniałoby, gdyby nie przemysł turystyczny, prawie 3 proc. światowego zatrudnienia generowanego przez sam tylko przemysł turystyczny, 10- proc. udział gospodarki turystycznej w światowym PKB i ponad 8- proc. udział gospodarki turystycznej w światowym zatrudnieniu\" - podano.

 

Przemysł turystyczny jest definiowany jako \"turystyka w wąskim znaczeniu\". Pod uwagę brane są tylko wydatki poniesione przez turystów i podróżnych na dobra i usługi związane bezpośrednio z turystyką, np. wydatki na hotele i restauracje, biura podróży.

 

Pojęcie \"gospodarka turystyczna\" zawiera wydatki nie tylko związane bezpośrednio z turystyką, ale również wydatki pośrednie (np. na transport, żywność, paliwo, ubezpieczenie).

 

Specjaliści ministerstwa podkreślili, że w polskiej gospodarce turystyka zaczyna być dostrzegana jako znaczący i dynamicznie rozwijający się sektor.

 

Według szacunków Instytutu Turystyki (IT), udział gospodarki turystycznej w PKB w 2007 r. wyniósł 6 proc. i był o 0,1 pkt. proc. niższy niż w 2006 r. oraz o 0,3 pkt. proc. wyższy niż w 2005 r. IT ocenił, że w ub. r. wpływy z gospodarki turystycznej w Polsce wyniosły 70,2 mld zł.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Mity o węglu koksowym i rządowy plan na ciemną noc. Czy górnictwo czeka twarde lądowanie?

Byłem kilka dni temu w Słowackim Muzeum Górnictwa (Slovenske Banske Muzeum) w Handlovej na Słowacji. W okolicach Prievidzy jeszcze kilka lat temu w podziemnych kopalniach wydobywano twardy węgiel brunatny i lignit. Samo muzeum jest nieduże, ale zawiera sporo ciekawostek, a przede wszystkim zachowane bardzo stare maszyny górnicze, których nie znajdziemy u nas w Polsce. 

Spółka węglowa podsumowała rok i ogłosiła kolejne projekty

W ubiegłym roku spółka węglowa OKD realizowała sprzedaż po cenach niższych niż w latach ubiegłych, co spowodowało, że średnia cena sprzedaży jednej tony węgla była niższa od kosztów wydobycia - przyznał zarząd.

JSW z koncesją na rozpoznanie złoża Dębieńsko 1. Co to oznacza dla KWK Knurów-Szczygłowice?

Minister klimatu i środowiska udzielił Jastrzębskiej Spółce Węglowej koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla Dębieńsko 1. – To strategiczny krok, który otwiera drogę do znaczącego zwiększenia zasobów węgla koksowego oraz wydłużenia perspektywy funkcjonowania kopalni Knurów-Szczygłowice – podkreślają przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.