Rosną indeksy na europejskich giełdach

Na giełdach w zachodniej Europie indeksy rosną. Globalne wskaźniki są blisko najwyższych poziomów w historii, a dobre dane makro w tym tygodniu - m.in. z Japonii i Chin, umacniają jeszcze optymizm na rynkach co do wzrostu w światowej gospodarce - informują maklerzy.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w lipcu 51,1 pkt. wobec 50,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano we wtorek w wyliczeniach Caixin Media i Markit Economics. Analitycy spodziewali się 50,4 pkt.

W Japonii indeks PMI w przemyśle wyniósł zaś w lipcu 52,1 pkt.

Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze, a poniżej 50 kurczenie się sektora.

Inwestorzy poznają wkrótce indeksy PMI dla sektora przemysłowego m.in. we Francji, Niemczech, strefie euro i Wielkiej Brytanii - za lipiec.

Przed 10.00 Niemcy opublikują zaś ważne dane z rynku pracy - stopę bezrobocia w lipcu i zmiany w liczbie bezrobotnych. O 11.00 zaś zostanie podany PKB w strefie euro w II kwartale 2017 r.

Po południu seria danych z gospodarki USA: o 14.30 - dochody i wydatki Amerykanów w VI i deflator PCE w VI, o 15.45 PMI w przemyśle w VII, a o 16.00 wskaźnik ISM w przemyśle w VII.

Na giełdach w Europie we wtorek zyskują akcje spółki Infoneon Technologies, która podała swoje wyniki finansowe. Skorygowany zysk operacyjny niemieckiej spółki w III kwartale podatkowym, zakończonym w czerwcu, wyniósł 338 mln euro podczas gdy analitycy spodziewali się zysku 322,1 mln euro. Sprzedaż wzrosła o 12 proc. do 1,83 mld euro, zgodnie z prognozami analityków.

Na plusie walory BP. Spółka paliwowa podała, że w II kwartale skorygowany zysk netto wyniósł 684 mln dolarów, a analitycy spodziewali się 518,4 mln dolarów.

Zyskuje Rolls-Royce Holdings, którego zysk w I połowie roku wzrósł ponad dwukrotnie. Skorygowany zysk firmy zwyżkował do 287 mln funtów ze 104 mln funtów w I połowie 2016. Analitycy spodziewali się 158 mln funtów zysku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Polska Strefa Inwestycji przyspiesza. Rośnie liczba projektów i wartość inwestycji

Polska Strefa Inwestycji (PSI) umacnia swoją rolę jako jeden z najważniejszych instrumentów wspierających rozwój gospodarki. W pierwszej połowie 2026 roku przedsiębiorcy uzyskali 332 decyzje o wsparciu, deklarując inwestycje o łącznej wartości ponad 12,4 mld zł – informują w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. W porównaniu z analogicznym okresem 2025 roku liczba projektów wzrosła o 22 proc., a deklarowana wartość inwestycji zwiększyła się o 29 proc. Ponad 70 proc. zatwierdzonych projektów przypadało na sektor mikro, małych i średnich firm.

Huta Łabędy wdraża politykę local content

W Hucie Łabędy wdrażana jest polityka local content, która wspiera rozwój krajowego i regionalnego łańcucha dostaw oraz zwiększa odporność działalności spółki

Zatrzymano 50-latka z Mysłowic, który miał 610 tys. sztuk nielegalnych papierosów

Funkcjonariusze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach i mysłowiccy policjanci wykryli i zabezpieczyli nielegalne wyroby tytoniowe o wartości niemal 700 tys. zł. W związku ze sprawą służby zatrzymały 50-letniego mieszkańca Mysłowic.

Polska szóstą gospodarką Unii Europejskiej w 2025 r.

Polska była w 2025 r. szóstą największą gospodarką Unii Europejskiej pod względem nominalnego PKB. Według danych Eurostatu wartość polskiego produktu krajowego brutto w cenach bieżących wyniosła 922,9 mld euro, co odpowiadało 4,9 proc. łącznego PKB UE - podał Eurostat.