Rosjanie zaniepokojeni polityką gazową Ukrainy

Dmytro Firtasz, współwłaściciel firmy RosUkrEnergo, która pośredniczy w rosyjsko-ukraińskim handlu gazem, ostrzegł rząd Julii Tymoszenko przed planami zmiany cen za tranzyt tego paliwa przez terytorium Ukrainy n- podała „Rzeczpospolita”.

Wystąpienie Firtasza jest związane z oświadczeniem premier Tymoszenko, która powiedziała w sobotę, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy podjęła decyzję o rezygnacji z pośredników w handlu gazem z Rosją. Zdaniem premier korzystanie z pośredników w handlu gazem \"rujnuje interesy narodowe\" Ukrainy.

- Państwo powinno oddzielić politykę od biznesu, a nie straszyć z chwilą dojścia do władzy każdego nowego rządu, że ceny za tranzyt gazu zostaną zmienione - powiedział Firtasz.

Zdaniem biznesmena takie zachowanie władz w Kijowie powoduje, że \"Rosja zastanawia się, czy Ukraina jest solidnym partnerem w dostawach i tranzycie gazu\".
Firtasz podkreślił, że Rosjanie coraz częściej zastanawiają się nad budową gazociągów omijających Ukrainę, co jest dla tego państwa sytuacją na wskroś niekorzystną.

Ukraina nie kupuje gazu bezpośrednio od rosyjskiego monopolisty - Gazpromu. Koncern sprzedaje go najpierw zarejestrowanej w Szwajcarii spółce RosUkrEnergo, ta zaś odsprzedaje ukraińskiej firmie UkrGazEnergo.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Orlen zabezpiecza nawet jedną czwartą zapotrzebowania na ropę

Orlen zawarł z Equinorem trzyletnią umowę na dostawy ropy ze złoża Johan Sverdrup na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Dostawy rozpoczną się we wrześniu, a zakontraktowany wolumen może sięgnąć ponad 9 mln ton rocznie, co odpowiada nawet jednej czwartej rocznego zapotrzebowania Grupy Orlen na ropę. Surowiec będzie trafiał do rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie, wzmacniając bezpieczeństwo dostaw w regionie.

Węgiel wraca do łask. Polacy chcą się nim ogrzewać

Sprzedaż kotłów na węgiel wzrosła w drugim kwartale 2026 r. o 15-20 proc. – szacuje Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG). Branża wskazuje, że wpływ miały na to m.in. ceny pelletu, a węgiel jest obecnie łatwiej dostępny i tańszy.

W Górniczej o JSW, wynikach kopalń i sporach o tym, kto likwidował górnictwo

Czy JSW musi naprawdę pożegnać się z tematem zwrotu składki solidarnościowej? Które kopalnie fedrują najwięcej? I dlaczego górnicy z Bogdanki są rozczarowani? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 21 sierpnia. 

Zapasy gazu w magazynach UE przekroczyły 61 proc., w Polsce prawie 90 proc.

Zapasy gazu ziemnego w magazynach UE wynoszą 61,6 proc. wobec średniej 5-letniej na tę porę wynoszącej 78,8 proc. W magazynach jest 696,27 TWh gazu - wynika z wyliczeń firmy Gas Infrastructure Europe. W Polsce w magazynach mamy 32,95 TWh tego paliwa, a ich zapełnienie sięga 89,4 proc.