Rosja: ratownicy z kopalń Węglokoksu Kraj wśród najlepszych na świecie

fot: Węglokoks Kraj

Przez tydzień od soboty 22 września ratownicy z Bobrka-Piekar mierzyć się będą z najlepszymi zastępami światowego górnictwa na zawodach międzynarodowych w Rosji

fot: Węglokoks Kraj

+14 Zobacz galerię

Galeria
(17 zdjęć)

W sobotę, 22 września, rozpoczną się Międzynarodowe Zawody Zastępów Górniczych IMRC Russia 2018. Najlepsi ratownicy świata rywalizować będą w rosyjskim Ekaterinburgu. Wśród nich ekipa z kopalni Bobrek-Piekary należącej do Węglokoksu Kraj. Zmierzą się w sześciu konkurencjach zespołowych i dwóch mechanicznych.

- To sprawdzian siły, zręczności, wytrzymałości, a przede wszystkim współdziałania, umiejętności i wiedzy. Ćwiczyli niemal codziennie od prawie trzech miesięcy. Siłownia, tor przeszkód, komora symulująca warunki podziemnych wyrobisk - opisuje dla portalu netTG.pl Wojciech Janocha z działu Rzecznika Prasowego i Komunikacji Wewnętrznej spółki Węglokoks SA.

- Chcieliśmy serdecznie podziękować strażakom z Bytomia oraz Krakowa, którzy udostępnili nam obiekty i pomagali w ćwiczeniach gaszenia pożaru. Bardzo pomógł nam też Andrzej Kleszcz, wiceprezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Tam też mogliśmy szlifować nasze umiejętności. No i naszej firmie za wielkie wsparcie – mówi Grzegorz Kaleja, kapitan zastępu z Bytomia.

Drużyna z Bytomia ma na swoim koncie wiele tytułów. W 2014 roku podczas zawodów, które odbyły się w Polsce, zdobyli tytuł mistrzów świata. Dwa lata później, w Kanadzie, zajęli pierwsze miejsce konkurencji gaszenia podziemnego pożaru.

W każdym kraju mistrzostwa wyglądają inaczej, bo różne są przepisy dotyczące ratownictwa górniczego. Różni się też sprzęt.

- Jesteśmy niezmiernie dumni z naszych ratowników. Staramy się zapewnić im jak najlepsze możliwości do ćwiczeń, ale też do codziennej pracy. Bezpieczeństwo w kopalni Bobrek-Piekary jest i będzie naszym priorytetem – podkreśla Grzegorz Wacławek, prezes Węglokoksu Kraj.

 W skład drużyny wchodzą: Grzegorz Kaleja, Adam Mazgaj, Tomasz Ciupa, Mateusz Jasiński, Michał Krasuski, Robert Szwajcok, Marcin Kaczmarczyk, Marek Jabłoński.

W zawodach w Ekaterinburgu Polskę reprezentować będą dwa zastępy. Swoją drużynę wystawia również KGHM Polska Miedź.

Podczas IMRC 2018 (International Mines Rescue Competition) zmierzą się zespoły ratownicze z Ukrainy, Kanady, Chin, Australii, Kolumbii, Indii, Kazachstanu, Polski, Rosji, Słowacji, Turcji i Zambii. Program zawodów i aktualności śledzić można na stronie internetowej IMRC 2018.

W galerii: ratownicy z kopalni Bobrek-Piekary podczas przygotowań do IMRC 2018 w Rosji (zdjęcia ARC/Węglokoks Kraj)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Obrady gorące. Będą pieniądze dla JSW do sierpnia i na wypłaty dla górników z PGG

Sytuacja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, jej finansowanie, pieniądze dla Polskiej Grupy Górniczej oraz Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu zdominowały obrady (9 czerwca, Katowice) Zespołu Trójstronnego do Spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Atmosfera była nerwowa, dochodziło do scysji i gorącej wymiany argumentów. Udział w spotkaniu oprócz liderów związkowych wzięli Marian Zmarzły, wiceminister energii odpowiedzialny za górnictwo, oraz Grzegorz Wrona, wiceminister aktywów państwowych oraz szefowie spółek węglowych.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu zdecydowało o wypłacie 8 zł dywidendy

Obradujące we wtorek w Płocku Zwyczajne Walne Zgromadzenie (ZWZ) Orlenu wyraziło zgodę, aby dywidenda do wypłaty w tym roku wyniosła 8 zł na akcję, co rekomendował zarząd. Taka wysokość dywidendy jest najwyższa w historii tej spółki.

W kopalni będzie akcja poszukiwawcza kombajnu ścianowego

W zabrzańskiej kopalni szykuje się sensacja! Już w poniedziałek 15 czerwca w podziemiach kopalni Guido zaplanowano akcję poszukiwawczo-rekonesansową. Jej celem będzie potwierdzenie, czy pozostawiono tam element prototypowego kombajnu ścianowego KDS-1 w wyrobiskach dawnej Kopalni Doświadczalnej Węgla Kamiennego M-300.

Jutro za paliwo zapłacisz więcej. Sprawdź ile

W środę litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a diesla - 6,46 zł - wynika z wtorkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne wszystkich paliw wzrosną w porównaniu z wtorkiem.