Rosja, miejsce dla polskiego biznesu i inwestorów

fot: Andrzej Bęben/ARC

Polski biznes bardzo szybko odnajdzie możliwości operowania na rynku rosyjskim, który przy całej swojej złożoności, specyfice, ma jednak też pewne podobieństwa do polskich realiów

fot: Andrzej Bęben/ARC

Rosja to wciąż dobry kierunek dla polskiego biznesu i mimo różnych turbulencji gospodarczych, czy spadku popytu, to też interesująca lokalizacja dla polskich inwestycji - podkreśla wiceminister rozwoju Radosław Domagalski.

Zapowiada, że Polska m.in. będzie szukała możliwości powrotu na rosyjski rynek owoców, warzyw i mięsa.

Wiceminister rozwoju w przyszłym tygodniu weźmie udział w Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu, największej imprezie gospodarczej w Rosji. W rozmowie z PAP i IAR Domagalski podkreślił, że Polska - pomimo uwarunkowań politycznych - powinna szukać możliwości współpracy z Rosjanami, bo tego oczekuje polski biznes. Jego wizyta ma służyć m.in. "odświeżeniu" polsko-rosyjskiego dialogu gospodarczego na szczeblu ministerstw.

W Petersburgu wiceszef MR chce rozmawiać o różnych aspektach współpracy gospodarczej oraz wyzwaniach w relacjach ekonomicznych z Federacją Rosyjską.

- Chcemy też dać sygnał polskim firmom, które inwestują w Rosji, że jesteśmy gotowi wspierać ich również na tym rynku i nie zaniedbujemy żadnej możliwości, by rozmawiać z Rosjanami o poprawie relacji gospodarczych, tym bardziej, że z Rosji też płyną pozytywne sygnały - wyjaśnił Domagalski.

Wiceminister przypomniał, że w ubiegłym tygodniu pojawiła się informacja o zniesieniu części sankcji na jedną z kategorii artykułów spożywczych.

- Chcemy dowiedzieć się dokładnie, co to oznacza, jakie to szanse stwarza również dla polskiego biznesu. Z pewnością tematów nie zabraknie.

Pytany, czy Polska będzie próbowała wrócić na rosyjski rynek owoców, warzyw i mięsa, zaznaczył:

- Tak się dobrze dla nas składa, że mamy dobrą ofertę na rynek rosyjski. Chcemy o tej ofercie porozmawiać. Znając kontekst polityczny, który oczywiście jest i na pewno ma wpływ na nasze relacje ekonomiczne, (...) powinniśmy szukać możliwości współpracy z Rosjanami. Mamy sporo polskich inwestycji w Rosji. Myślę, że pomimo różnego rodzaju turbulencji gospodarczych, czy spadku popytu w Rosji, dalej może to być interesująca lokalizacja dla polskich inwestorów. Chcemy zatem rozmawiać o polskich inwestycjach w Rosji, chcemy też rozmawiać o możliwościach współpracy na polu ekonomicznym.

Według niego Polska ma bardzo długą tradycję współpracy z Rosją w różnych obszarach i w różnych branżach.

- Myślę, że polski biznes bardzo szybko odnajdzie możliwości operowania na rynku rosyjskim, który przy całej swojej złożoności, specyfice, ma jednak też pewne podobieństwa do polskich realiów - zauważył. - Jestem przekonany, że jeśli będą ku temu odpowiednie warunki, to polski biznes znajdzie możliwość inwestowania i rozwijania biznesu w Rosji. O to jestem akurat spokojny.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.