Ropa w górę po podpisaniu umowy o tarczy

Ropa drożeje na giełdzie w Nowym Jorku z powodu obaw, że może dojść do zakłóceń w dostawach surowca z Morza Kaspijskiego po podpisaniu umowy USA z Polską o budowie tarczy antyrakietowej - podają maklerzy.

W środę rosyjskie MSZ podało w komunikacie, że Rosja na rozwój amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie odpowie nie tylko drogą protestów dyplomatycznych - napisała \"Gazeta Wyborcza\".

Tego dnia w Warszawie doszło do podpisania polsko-amerykańskiej umowy w sprawie umieszczenia na terytorium Polski elementów tarczy antyrakietowej.

Poza tym inwazja Rosji w Gruzji spowodowała zakłócenia w eksporcie ropy z Morza Kaspijskiego.

Na dodatek zapasy benzyny w USA spadły w ub. tygodniu o 6,2 mln baryłek - dwa razy więcej, niż spodziewali się analitycy.

Baryłka lekkiej ropy WTI na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała w dostawach na październik o 1,14 USD, czyli 1,0 proc. do 116,70 USD.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.