Ropa naftowa: PGNiG i Lotos poszukują w Zachodniopomorskiem

fot: Andrzej Bęben/ARC

- Podtrzymujemy decyzję o otwarciu w Londynie biura tradingu LNG. Mamy obecnie zarezerwowane 65 proc. mocy Terminala w Świnoujściu. Dzięki temu PGNiG stało się uczestnikiem globalnego rynku LNG. Chcemy jako spółka w pełni z tego korzystać - powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak

fot: Andrzej Bęben/ARC

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Lotos Petrobaltic rozpoczęły wiercenie otworu poszukiwawczego na koncesji Kamień Pomorski. Według szacunków na obszarze przygotowywanych prac w gminie Golczewo (Zachodniopomorskie) może być 7,5 mln baryłek ekwiwalentu ropy (boe).

Jak poinformowało w środę PGNiG, lokalizację otworu Stawno-1 do głębokości ponad 3,2 km określono na podstawie przeprowadzonej wcześniej interpretacji zdjęcia sejsmicznego 3D. Prace wiertnicze prowadzi spółka Exalo Drilling SA należąca do grupy kapitałowej PGNiG.

- PGNiG będzie wymieniać się wiedzą z równie doświadczonymi partnerami, co daje duże nadzieje na odkrycie znaczących złóż ropy naftowej na północy Polski - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes PGNiG Piotr Woźniak.

- Lotos rozszerza swoje kompetencje w zakresie poszukiwań i wydobycia węglowodorów na lądzie. Będziemy chcieli wykorzystywać je w kolejnych projektach typu onshore - powiedział z kolei prezes Grupy Lotos Marcin Jastrzębski. Jak zaznaczył, Lotos ma wieloletnie doświadczenie w wydobyciu na morzu.

Współpraca PGNiG i Lotos w zakresie poszukiwań ropy naftowej i gazu ziemnego sięga 2012 roku. Jak podkreślono w komunikacie, w tym czasie oba koncerny przeanalizowały potencjał geologiczny kilku lądowych koncesji poszukiwawczych należących do PGNiG.

Do dalszych badań wytypowano najbardziej perspektywiczne obszary położone w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim.

W kolejnym etapie współpracy specjaliści z Lotos Petrobaltic i PGNiG przygotowali program działań na wybranych koncesjach oraz poddali je ocenom ekonomicznym. W programie tym określono niezbędne prace w zakresie badań sejsmicznych i wierceń poszukiwawczo-wydobywczych.

Na obszarze koncesyjnym Kamień Pomorski firmy współpracują ze sobą od 2013 roku. Wspólnie wykonały wówczas zdjęcie sejsmiczne 3D, a rok później rozpoczęły także współpracę na należącej do PGNiG koncesji w okolicach Górowa Iławeckiego (woj. warmińsko-mazurskie). Dotychczas wykonano tam badania sejsmiczne 2D.

PGNiG operuje w Polsce na 28 koncesjach poszukiwawczych i rozpoznawczych złóż ropy i gazu ziemnego oraz na 21 koncesjach łącznych. W skali całej Polski w 2017 r. PGNiG planuje przeprowadzić prace w 40 odwiertach poszukiwawczych i eksploatacyjnych, zlokalizowanych głównie w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim, podkarpackim i małopolskim. Prognozowane przez spółkę na 2017 r. wydobycie ropy i kondensatu z jej polskich złóż ma przekroczyć 750 tys. ton. Nakłady inwestycyjne na polskie koncesje mają wynieść w całym 2017 r. ok. 1,3 mld zł.

Poza granicami Polski PGNiG prowadzi prace poszukiwawczo-wydobywcze w Pakistanie, natomiast spółka PGNiG Upstream Norway operuje na 18 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, gdzie wydobywa gaz ziemny i ropę.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.