Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

25.76 PLN (-1.42%)

KGHM Polska Miedź S.A.

326.20 PLN (+1.27%)

ORLEN S.A.

145.48 PLN (+1.49%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.31 PLN (+0.19%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.30 PLN (-1.13%)

Enea S.A.

20.30 PLN (+0.50%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

21.20 PLN (-0.93%)

Złoto

4 540.80 USD (+1.23%)

Srebro

76.49 USD (+3.14%)

Ropa naftowa

105.04 USD (-5.32%)

Gaz ziemny

3.05 USD (-1.99%)

Miedź

6.34 USD (+2.43%)

Węgiel kamienny

123.10 USD (+3.88%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

25.76 PLN (-1.42%)

KGHM Polska Miedź S.A.

326.20 PLN (+1.27%)

ORLEN S.A.

145.48 PLN (+1.49%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.31 PLN (+0.19%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.30 PLN (-1.13%)

Enea S.A.

20.30 PLN (+0.50%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

21.20 PLN (-0.93%)

Złoto

4 540.80 USD (+1.23%)

Srebro

76.49 USD (+3.14%)

Ropa naftowa

105.04 USD (-5.32%)

Gaz ziemny

3.05 USD (-1.99%)

Miedź

6.34 USD (+2.43%)

Węgiel kamienny

123.10 USD (+3.88%)

Górnictwo: Obchody Dnia Górnika w Bełchatowie rozpoczęły się w piątek

fot: pge giek

Powołana instytucja będzie pomagała zatrudnionym w przemyśle wydobywczym w zdobyciu nowych kompetencji zawodowych

fot: pge giek

Górnicze święto jest okazją, by podkreślić, jak ważna jest rola pracowników kopalń nie tylko dla rozwoju naszej spółki, ale i dla suwerenności naszego kraju - mówił w piątek p.o. prezesa PGE GiEK Zbigniew Kasztelewicz podczas centralnych obchodów Barbórki PGE GiEK w Bełchatowie.

Obchody Dnia Górnika w Bełchatowie, gdzie swoją centralę ma PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (GiEK), rozpoczęły się w piątek górniczą pobudką zarządu spółki w holu budynku centrali. Następnie odprawiona została uroczysta msza św. w intencji górników i ich rodzin.

Po zakończeniu eucharystii górnicy przemaszerowali ulicami miasta na akademię, na której m.in. odczytano list prezesa PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciecha Dąbrowskiego. Szef energetycznego koncernu dziękując górnikom za podejmowanie wyzwań w trudnej branży energetycznej i górniczej, zwrócił uwagę, że Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów jest największym i najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce.

Ma ona ogromne znaczenie dla polskiej gospodarki, przyczyniając się nie tylko do rozwoju regionu i lokalnej społeczności, ale i zwiększania potencjału energetycznego Polski. Jest to szczególnie istotne właśnie teraz, w obliczu aktualnej sytuacji geopolitycznej na świecie, w której znajduje się również Polska. W ogromnej mierze to dzięki państwa codziennej pracy możliwe są niezakłócone dostawy niezbędnej ilości paliwa dla pobliskiej Elektrowni Bełchatów, odpowiedzialnej za ok. 20 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną - podkreślił Dąbrowski.

P.o. prezesa PGE GiEK Zbigniew Kasztelewicz w swoim przemówieniu przyznał, że kolejna Barbórka obchodzona jest w klimacie poważnych wyzwań dla górnictwa, które jest filarem sektora energetycznego polskiej gospodarki.

Górnicze święto jest okazją, by podkreślić, jak ważna jest rola pracowników kopalń nie tylko dla rozwoju naszej spółki, ale i dla suwerenności naszego kraju. Stabilna pozycja PGE GiEK w polskiej gospodarce wynika bezpośrednio z rzetelnego wykonywania obowiązków pracowników naszych oddziałów. Chciałbym szczególnie docenić wasz wkład, drodzy górnicy Turowa i Bełchatowa, w codzienną pracę, która przekłada się na ciągły rozwój i ugruntowaną pozycję na gospodarczej mapie Polski. Na słowa uznania zasługuje zdolność, z jaką potraficie łączyć przeszłość z nowoczesnością, wykorzystując swoje umiejętności, doświadczenie i najnowsze rozwiązania technologiczne - powiedział.

Podczas gali wręczono m.in. odznaczenia państwowe i zakładowe zasłużonym górnikom.

W Dzień Górnika, który przypada w poniedziałek, 4 grudnia, zakładowa orkiestra KWB Bełchatów pod batutą Damiana Kraty o godz. 7.50 rano obudzi na Placu Narutowicza w Bełchatowie mieszkańców miasta.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna to koncern wchodzący w skład największej grupy energetycznej w kraju - Polskiej Grupy Energetycznej. Przedmiotem działalności spółki jest wydobycie węgla brunatnego oraz wytwarzanie energii elektrycznej. Centrala koncernu znajduje się w Bełchatowie, pozostałe oddziały - w tym kopalnie węgla brunatnego, elektrownie konwencjonalne na terenie kilku województw.

Udział PGE GiEK w rynku wydobywczym węgla brunatnego w Polsce wynosi ponad 90 proc., spółka jest też największym w Polsce wytwórcą energii elektrycznej. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak przygotować się do przyszłej emerytury, czyli dłuższa praca się opłaca

Do emerytury warto się przygotować. Zanim złoży się wniosek emerytalny można poznać prognozowaną wysokość kwoty, która będzie co miesiąc wpływała na konto emeryta. To ważne, by decyzję o zakończeniu aktywności zawodowej podejmować świadomie. Osiągnięcie wieku emerytalnego wcale nie oznacza rezygnacji z pracy. Wręcz przeciwnie – dłuższa praca się opłaca, bo każdy rok aktywności zawodowej to wzrost świadczenia o 8-12 proc.

Niemal połowa polskich "zetek" i millenialsów żyje od wypłaty do wypłaty

Niemal połowa, bo 41 proc. "zetek" i 46 proc. millenialsów w Polsce żyje od wypłaty do wypłaty; to wynik lekko wyższy niż na świecie, gdzie średnia wyniosła po 47 proc. - wynika z badania firmy doradczej Deloitte. Z kolei polscy młodzi częściej narzekają na dostępność mieszkań.

Zielony Ład i referendum. Warszawa usłyszała o postulatach demonstrujących

W Warszawie zakończyła się manifestacja, w której uczestniczyli pracownicy wszystkich branż - od przemysłu ciężkiego po edukację i ochronę zdrowia. Demonstrujący sprzeciwiają się likwidacji miejsc pracy, wysokim cenom prądu, unijnemu programowi Zielony Ład.

Katowice ogłosiły przetargi na 10 parków kieszonkowych

Jeszcze w tym roku przestrzeń Katowic wzbogaci się o 10 parków kieszonkowych – miasto ogłosiło przetargi na ich realizację.