Energetyka: To, co mobilizuje do zakupu magazynów energii, to wysokie i niestabilne stawki za prąd

1633064515 magazynenergii

fot: PKP Energetyka

Kolejowy power bank działający na Dolnym Śląsku jest jedynym tego rodzaju obiektem w Europie

fot: PKP Energetyka

Rok 2023 będzie rekordowy pod względem liczby inwestycji w magazyny energii wśród prosumentów - prognozują specjaliści z branży OZE. W ocenie ekspertów magazynowanie energii zmieni rynek zarządzania energią.

O zmianach, które zachodzą na rynku elektroenergetycznym, będą dyskutować uczestnicy konferencji branżowych podczas XXV Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX w Tragach Kielce. Wydarzenie rozpocznie się 8 marca. Podczas targów mowa będzie m.in. o najnowszych rozwiązaniach związanych z magazynowaniem energii, a jak wskazują specjaliści z branży OZE, na te technologie coraz częściej decydują się odbiorcy indywidualni.

- W 2020 roku, w okresie pandemii, mieliśmy kilkanaście zamówień w całej Europie, w 2021 roku już zrealizowaliśmy inwestycje na 3,5 megawatogodzin, a do września 2022 - na ponad 6 megawatogodzin - poinformował Krzysztof Bukała, ekspert firmy Soltec.

- 2023 rok będzie rekordowy pod względem liczby inwestycji w magazyny wśród prosumentów - ocenił.

Eksperci wskazują, że to, co mobilizuje do zakupu magazynów energii, to wysokie i niestabilne stawki za prąd. Jak wyjaśniają specjaliści, magazyn gromadzi nadmiar energii wytworzonej za pomocą odnawialnych źródeł energii, zamiast odsyłać ją do sieci. Zgromadzona energia jest wykorzystywana, gdy OZE nie może pracować - nie wieje, bądź nie świeci słońce. Prąd jest pobierany nie z sieci, lecz z magazynu, co zmniejsza opłaty. Dlatego w odnawialne źródła energii powiązane z magazynami energii inwestują instytucje samorządowe i przedsiębiorstwa.

- Zainteresowanie magazynami poszybowało, gdy zakłady zaczęły dostawać od spółek energetycznych prognozy opłat. Energia tańsza nie będzie. Mamy więc przekonanie, że najbliższy czas to będzie zatrzęsienie zamówień - powiedział Artur Koziński, kierownik działu rozwoju SPS (Short Power Station) i Energoelektroniki w świętokrzyskim przedsiębiorstwie ZPUE Koronea.

- W dużych zakładach braki w zasilaniu to nie tylko koszty, w grę wchodzi ryzyko zagrażające zdrowiu - zaznaczył Koziński.

- Każdy zakład z zainstalowanymi odnawialnymi źródłami energii, będzie chciał mieć magazyn, który pozwoli na maksymalne wykorzystanie pozyskanej energii elektrycznej, zapewni stabilizację sieci i napięcia - powiedział Koziński.

Koszt magazynu energii dla klienta indywidualnego waha się między 30 a 80 tys. zł z montażem, przy czym - jak wskazują specjaliści - można skorzystać z dopłat w ramach rządowego programu Mój prąd 4.0.

- Dziś niezależność na poziomie gospodarstwa domowego ma inny wymiar. Własna studnia z wodą, własna energia, pewność zasilania to kwestie zapewniające poczucie bezpieczeństwa. Bywa, że dla prosumentów one są ważniejsze, niż finanse - podkreślił Bukała.

W ocenie ekspertów magazynowanie energii zmieni rynek zarządzania energią.

- Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które będzie magazynowało energię i robiło z nią, co zechce. Zapiszemy się w historii, jako ci, którzy będą mogli podarować komuś kilowat, lub go odsprzedać. Pojęcie wirtualnej elektrowni już na świecie działa. Do udziału wciągnięte zostają osoby, które nie mają zainstalowanych OZE, ale wirtualna elektrownia daje szansę na korzystanie z wyprodukowanej przez kogoś energii - dodał.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Paulina Hennig-Kloska: Energia z morskich wiatraków obniży średnią cenę prądu w Polsce

Energia elektryczna produkowana przez morskie farmy wiatrowe będzie stabilizować średnią krajową cenę energii na niższym niż dotychczas poziomie - oceniła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Kolejny wiadukt w Katowicach do remontu. Miasto ogłosiło przetarg

Samorządowa spółka Katowickie Inwestycje zamawia remont wiaduktu drogowo-tramwajowego w ciągu ul. 1 Maja nad Aleją Murckowską, czyli drogą krajową nr 86. Miejski remont ma być skoordynowany z inwestycją PKP Polskich Linii Kolejowych dot. równoległego wiaduktu kolejowego nad DK86.

Ile wyniesie wzrost PKB w 2026 roku? Prognoza PKO BP

Wzrost PKB w 2026 r. wyniesie 3,5 proc., a w 2027 r. spowolni do 2,8 proc. ze względu na spadek inwestycji po zakończeniu Krajowego Planu Obudowy - prognozują ekonomiści banku PKO BP.

20 nowych tramwajów do końca sierpnia na śląskich torach

Tramwaje Śląskie dostały 136 mln złotych z KPO. Pozwoli to na zakup 20 nowoczesnych wagonów.