Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 738.80 USD (-2.27%)

Srebro

76.67 USD (-4.21%)

Ropa naftowa

99.23 USD (+4.97%)

Gaz ziemny

2.71 USD (+1.73%)

Miedź

6.02 USD (-0.48%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 738.80 USD (-2.27%)

Srebro

76.67 USD (-4.21%)

Ropa naftowa

99.23 USD (+4.97%)

Gaz ziemny

2.71 USD (+1.73%)

Miedź

6.02 USD (-0.48%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Rezerwat Segiet tuż przed powiększeniem

fot: Tomasz Rzeczycki

Nieczynny kamieniołom dolomitu niemalże przylega do terenu rezerwatu Segiet

fot: Tomasz Rzeczycki

Wiosną rezerwat Segiet obchodzić będzie siedemdziesiątą rocznicę utworzenia. Prawdopodobnie w nowych granicach, gdyż procedura zmierzająca do powiększenia jego powierzchni zbliża się do finiszu.

- Projekt zarządzenia w sprawie rezerwatu Segiet znajduje się w trakcie uzgodnień. Przewidujemy, że zarządzenie wejdzie w życie na początku 2023 roku – informuje Natalia Zapała, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

Rezerwat przyrody Segiet znajduje się na pograniczu dwóch miast, Bytomia i Tarnowskich Gór. Utworzony został 27 kwietnia 1953 r., by chronić stary las bukowy, rosnący na wzgórzu noszącym nazwę Segiet lub Srebrna Góra.

Oprócz walorów przyrodniczych, rezerwat Segiet jest cenny ze względu na pozostałości dawnego górnictwa rud srebra i ołowiu. Zachowały się tam liczne i bardzo wyraźne leje po szybach i pagórki po hałdach. Po drugiej wojnie światowej tuż przy rezerwacie prowadzona była eksploatacja odkrywkowa przez Górnicze Zakłady Dolomitowe. Kamieniołom Blachówka wcinający się we wzgórze odsłonił wejścia do podziemi bytomsko-tarnogórskich.

Od 9 lipca 2017 r. las bukowy na Srebrnej Górze, w tym rezerwat, jest jednym z elementów wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO pod nazwą Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach.

Zgodnie z prawem, niemal cały rezerwat Segiet pozostaje niedostępny dla ludzi. Wyjątek stanowi niebiesko znakowany szlak Powstańców Śląskich, wiodący drogą leśną prowadzącą przez rezerwat od strony bytomskiej Blachówki do Tarnowskich Gór. Przepisy dopuszczające ruch turystyczny w rezerwacie reguluje plan ochrony, przyjęty rozporządzeniem br 63/06 wojewody śląskiego z dnia 30 listopada 2006 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Domański: Tempo wzrostu produkcji przemysłowej najwyższe od czterech lat

Polska gospodarka przyspiesza mimo rosnących globalnych napięć i wahań cen ropy - ocenił we wtorek minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Jak wskazał, produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 9,4 proc. rok do roku, co jest najwyższym tempem od czterech lat.

Pgg

Rozmowy o wynagrodzeniach w górniczej spółce. Jest termin spotkania

Prezes Polskiej Grupy Górniczej Łukasz Deja zaprosił liderów organizacji związkowych działających w spółce na spotkanie dotyczące wynagrodzeń w PGG.

GKS Tychy podczas meczu z ŁKS-em Łódź świętował 55. urodziny. Nie brakowało górniczych akcentów

18 kwietnia piłkarze GKS-u Tychy uczcili 55-lecie klubu w wyjątkowej oprawie silnie zakorzenionej w górniczej tradycji regionu. Spotkanie z ŁKS-em Łódź, wygrane 3:2, stało się nie tylko sportowym widowiskiem, ale także symbolicznym hołdem dla pracy pokoleń górników.

Enea chce w tym roku przygotować znaczące inwestycje w magazyny energii

Enea chce w tym roku skupić się na przygotowaniu inwestycji w magazyny energii - poinformował we wtorek wiceprezes spółki Bartosz Krysta. Wartość inwestycji na ten cel wrośnie jednak dopiero w przyszłym roku.