Revitare – konkurs nt. rewitalizacji terenów zdegradowanych

Pierwszy ogólnopolski konkurs dla studentów i młodych pracowników nauki na prace naukowo-badawcze dotyczące rewitalizacji terenów zdegradowanych Revitare cieszy się dużym zainteresowaniem osób podejmujących tematykę rewitalizacji terenów zdegradowanych. Prace konkursowe wpływały do 31 maja 2010 – poinformowali portal nettg.pl organizatorzy konkursu.

Do Konkursu organizowanego przez Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach, zgłoszono 59 prac konkursowych ocenianych w pięciu kategoriach: przyrodniczo-krajobrazowej, inżynieryjno-technicznej, projektowo-planistycznej, ekonomiczno-prawnej oraz społecznej.

Laureatów konkursu wyłoniło Jury pod przewodnictwem dr hab. Adama Rostańskiego.
W poszczególnych kategoriach nagrodzeni zostali:

Nagroda główna:
mgr inż. arch. Izabela Żoczek, mgr inż. arch. Justyna Żoczek, Politechnika Gdańska „Rewitalizacja Parku im Jana Pawła II w Gdańsku”- kategoria przyrodniczo-krajobrazowa
mgr Arlena Kowalska, Uniwersytet Śląski „Zastosowanie metod geoelektrycznych w badaniach składowisk odpadów powęglowych w byłych piaskowniach przed procesem ich rekultywacji”- kategoria technologiczno-inżynierska
mgr inż. Krzysztof Rogatka, Zakład Studiów Miejskich i Rekreacji IG UMK w Toruniu „Koncepcja rewitalizacji i zagospodarowania obszaru Starej Rzeźni Miejskiej w Toruniu”- kategoria projektowo-planistyczna
mgr inż. Tomasz Szulc, Politechnika Śląska „Innowacyjna metoda rangowania publicznych i prywatnych przedsięwzięć rewitalizacyjnych na zdegradowanych obszarach miejskich”- kategoria ekonomiczno-prawna
mgr Maja Grabkowska, Uniwersytet Gdański „Nowi mieszkańcy starej dzielnicy Gdańska i ich udział w procesach rewitalizacji oddolnej”- kategoria społeczna

Wyróżnienie:
dr Łukasz Uzarowicz, Politechnika Warszawska „Ocena właściwości i problem powtórnej rekultywacji technogenicznych utworów glebowych wykształconych na terenach nieczynnej kopalni siarczku żelaza w Rudkach”- kategoria przyrodniczo-krajobrazowa
dr inż. Magdalena Klera, Ośrodek Szkoleniowo-Badawczy w Zakresie Energii Odnawialnej w Ostoi „Trwała roślinność ruderalna infrastruktury tramwajowej Szczecina jako ekstensywna zieleń zastępczej dla terenów zdegradowanych”- kategoria przyrodniczo-krajobrazowa
mgr Izabela Fulara, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach „Metody analityczne jako podstawowe narzędzie w ocenie stopnia zanieczyszczenia substancjami priorytetowymi środowiska wodnego”- kategoria techniczno-inżynierska
mgr inż. arch. Bartłomiej Buława, Politechnika Śląska „Ograniczenia w zastosowaniu zagranicznych modeli przekształceń terenów zdegradowanych w Polsce, na przykładzie Międzynarodowej Wystawy Budowlanej w Niemczech”- kategoria przyrodniczo-krajobrazowa
mgr Marek Ciechowski, Uniwersytet Jagielloński „Społeczne postawy wobec środowiska przyrodniczego na zdegradowanych terenach poprzemysłowych na przykładzie krakowskiej Bonarki”- kategoria społeczna

Dodatkowe nagrody książkowe otrzymują:

Karol Mazurek, Politechnika Warszawska za pracę: „Koncepcja rekultywacji i zagospodarowania terenu kopalni odkrywkowej kredy w Mielniku”
Agnieszka Baran, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, za pracę „Badanie właściwości odpadów przemysłowych jako wstępny etap w ocenie ich oddziaływania na środowisko”
Anna Żebracka-Prus, Politechnika Śląska, za pracę „Studium małopaniewskiego krajobrazu przemysłowego”
Laureaci i wyróżnieni zaprezentują nagrodzone prace w trakcie IV Międzynarodowej Konferencji Innowacyjne Rozwiązania Rewitalizacji Terenów Zdegradowanych, 6-8 października 2010 r. w Ustroniu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.