Resort gospodarki będzie starać się o środki budżetowe na górnictwo
fot: PAP
fot: PAP
Wiceminister odpowiadał na pytania posłów PiS o finansowanie inwestycji początkowych w górnictwie. Unijne przepisy dopuszczają pomoc państwa dla tych inwestycji na lata 2009-2010 w wysokości 800 mln zł.
Według Bogdana, na inwestycje w górnictwie na lata 2008-2015 potrzebnych jest 19,5 mld zł. Spółki węglowe przewidziały na ten cel 2,6 mld zł. Bogdan zapewnił, że resort gospodarki \"dysponuje zestawieniem wytypowanych inwestycji wraz z opisami oraz przybliżonymi nakładami na lata 2009-2010\". Dodał, że dotychczas minister finansów nie wymagał przedstawiania takich planów.
Wiceminister powiedział, że \"szczegółowe plany operacyjne i finansowe zostaną przedstawione w chwili, gdy spółki będą ubiegać się o przyznanie konkretnej kwoty na realizację konkretnych zadań\".
Poseł Beata Szydło (PiS) pytała, czy ministerstwo gospodarki poprze poprawkę, którą klub Prawa i Sprawiedliwości zamierza złożyć w sprawie wpisania do przyszłorocznego budżetu 800 mln zł dla górnictwa.
Bogdan odpowiedział, że \"kluczowe będzie stanowisko ministra finansów\", ale resort dołoży starań, by środki te znalazły się w budżecie 2010 roku.