Resort aktywów: Spółki Skarbu Państwa zdają egzamin ze społecznej odpowiedzialności biznesu

fot: PGE

PGE Polska Grupa Energetyczna jest spółką akcyjną notowaną na GPW

fot: PGE

W Ministerstwie Aktywów państwowych we wtorek, 1 marca, odbyła się wideokonferencja kierownictwa resortu z prezesami największych spółek Skarbu Państwa. Dotyczyła pomocy dla uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Należy dodać, że państwowe spółki od samego początku były bardzo aktywne i udzielały pomocy migrantom. Pośród tych firm są również te reprezentujące sektor energetyczny i paliwowy.

- Spółki Skarbu Państwa kolejny raz zdają egzamin ze społecznej odpowiedzialności biznesu i dają świadectwo ludzkiej solidarności. W tę pomoc włączają się nie tylko obywatele, którzy poświęcają swój czas, środki i udostępniają swoje domy. Od samego początku konfliktu w Ukrainie z pomocą włączają się również spółki Skarbu Państwa. Dziękuję wszystkim za ogromną empatię, która jednoczy w obliczu zagrożenia – powiedział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, cytowany w komunikacie resortu.

Podczas spotkania omówiono aktualną sytuację na przejściach granicznych z Ukrainą, skalę potrzeb, rodzaj i formy niezbędnej pomocy oraz plan dotychczasowych i przyszłych działań, które mogą ułatwić skoordynowanie pomocy humanitarnej dla uchodźców.

Odpowiadając na apel wicepremiera Jacka Sasina spółki Skarbu Państwa aktywnie włączyły się w pomoc przybywającym do naszego kraju Ukraińcom. Najczęściej są to: środki finansowe, udostępnienie bazy lokalowej, transport, zakup żywności i leków. Do tej pory wartość zaoferowanej pomocy sięga kilku milionów złotych. Oto przykłady działań podjętych przez spółki energetyczne i paliwowe. O niektórych z nich informowaliśmy już w portalu netTG.pl.

Enea
• Fundacja Enea przekaże 300 tys. zł lubelskiemu oddziałowi Caritas Polska na pomoc rodzinom z Ukrainy.
• Spółka udostępni swoje ośrodki wypoczynkowe, w których schronienie znajdą rodziny ukraińskie, m.in. w Pogorzelicy, Dziwnowie, Sierakowie, Zdroisku czy Kozienicach. To około 400 miejsc.
• Grupa Enea udostępni również część swojej floty samochodowej dla zapewnienia transportu rodzin ukraińskich do zorganizowanych miejsc pobytu i wsparcia.
• Lubelski Węgiel „Bogdanka - W porozumieniu ze służbami wojewody lubelskiego Bogdanka uruchamia w jednym ze swoich obiektów punkt tymczasowy, w którym dach nad głową i wyżywienie otrzyma 30-40 osób. Bogdanka prowadzi zbiórkę darów, do akcji włączają się krwioawcy i pracownicy gotowi przyjąć do swoich domów ukraińskie rodziny.

KGHM
• Spółka wspólnie z organizacjami pozarządowymi utworzyła w Lublinie Centrum Wsparcia Ukraińców. Tam została zapewniona m.in. pomoc tłumaczy, medyczna, psychologiczna, prawna, koordynacja zbiórek.
• Ponad 40 tys. butelek wody trafiło na granicę polsko-ukraińską.

Lotos
• Działając poprzez Fundację Lotos spółka udzieli wsparcia finansowego organizacjom PCK i Caritas.
• Wspólnie z NSZZ Solidarność zapewni co najmniej 100 miejsc noclegowych razem z wyżywieniem w ośrodku w Spale.
• W ramach wolontariatu pracowniczego dostarczy swoim partnerom handlowym na Ukranie wsparcia rzeczowego. Ponadto, dla ich rodzin, które będą szukały schronienia w Polsce, koncern zapewni noclegi i wyżywienie.
• Udzieli wsparcia finansowego dla Tygodnika Solidarność, który przygotowuje serwis informacyjny w języku ukraińskim dotyczący rynku pracy w Polsce.
• Obecnie trwają prace nad umożliwieniem wpłat na konto Fundacji LOTOS poprzez utworzenie specjalnego subkonta. Zgromadzone środki zostaną przekazane przez fundację na pomoc dla Ukrainy.

PGE
• Spółka wspiera służby na polsko-ukraińskiej granicy na Lubelszczyźnie. Przekazuje żywność, wodę i wsparcie medyczne. Zapewnia dach nad głową dla rodzin ukraińskich.
• Ponad 300 tys. zł przekazała Fundacja PGE oddziałom Caritas Polska: przemyskiego, lubelskiego i rzeszowskiego na pomoc rodzinom z Ukrainy.
• PGE udostępni dla Ukraińców ośrodek Energetyk w Nałęczowie.

PGNiG
• Spółka razem z Fundacją PGNiG SA im. Ignacego Łukasiewicza oraz we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego organizuje wsparcie dla punktów recepcyjnych działających przy polsko-ukraińskiej granicy.
• Ośrodki recepcyjne mieszczą się m.in. w pobliżu polsko-ukraińskich przejść granicznych w Dorohusku, Dołhobyczowie, Hrebennem i Zosinie. Do każdego z nich trafi po 5 tys. sztuk butelek wody oraz suchy prowiant, m.in. batony, ciastka, wafle ryżowe.

PKN Orlen
• Razem z PKP Intercity przekazują żywność dla Kijowa. Produkty ze stacji PKN Orlen zostały w weekend załadowane do pociągu, który wyruszył w stronę Ukrainy.
• Spółka udostępniła hotel Petrochemia i pałac w Srebrnej uchodźcom z Ukrainy. Zapewnione zostało zakwaterowanie i wyżywienie matkom z dziećmi i całym rodzinom.

Tauron
• Zorganizowanie akcji komunikacyjnej dla pracowników Grupy Tauron, z prośbą o wsparcie zbiórki pieniężnej na pomoc obywatelom Ukrainy.
• Przygotowanie wykazu nieruchomości należących do Grupy Tauron możliwych do adaptacji na potrzeby ulokowania tam obywateli Ukrainy. Informacja została przekazana do władz województw śląskiego i opolskiego.
• Przekazano samochód osoby będący własnością Tauron Polska Energia Urzędowi Wojewódzkiemu w Katowicach, który zostanie wykorzystany do przewożenia tłumacza języka ukraińskiego.
• Fundacja Tauron zamierza przekazać 100 tys. zł na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża oraz 50 tys. zł na organizację SOS Wioski Dziecięce. Aktualnie trwa ustalanie formalności z podmiotami.
• Spółka jest w trakcie przygotowywania projektu punktu edukacyjno-przedszkolnego dla dzieci uchodźców w Tauron Arenie w Krakowie.

 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

„Ogród wiedzy” w Brzeźcach. Ekopracownia ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

W Szkole Podstawowej w Brzeźcach (gmina Pszczyna) otwarto „Ogród wiedzy” – ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Kopalnia Ignacy wskakuje na kolejny poziom. Rewitalizacja terenu cały czas trwa

Na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy mają miejsce prace przy nowym budynku usługowo-biurowym o wartości ponad 28 mln zł. To kolejny element trwającego od 2007 r. procesu ponownego zagospodarowania poprzemysłowego terenu byłej kopalni węgla kamiennego Ignacy w Rybniku – Niewiadomiu.