Renowacja szybu Daniłowicza i komory Kazimierza Wielkiego w nieczynnej Kopalni Soli w Wieliczce

fot: Tomasz Rzeczycki

Po zamknięciu kopalni prace remontowe prowadzono m.in. w klatce schodowej w szybie Daniłowicza

fot: Tomasz Rzeczycki

W nieczynnej z dnia na dzień Kopalni Soli w Wieliczce trudno mówić o masowym bezrobociu. Zarówno przewodnikom, którzy teraz nie oprowadzają wycieczek, jak i górnikom nie brakuje zajęcia.

Po raz ostatni turyści zeszli do podziemi Wieliczki w środę, 11 marca. Nazajutrz zwiedzanie wstrzymano z uwagi na sytuację epidemiologiczną.

- W marcu, po zamknięciu tras dla turystów, prawie cała kadra obsługi ruchu została zaangażowana do różnorodnych prac. Górnicy prowadzili remonty i bieżące roboty na szlakach zwiedzania, a pracownicy bezpośredniej obsługi zwiedzających zostali przekierowani do innych obowiązków m.in. wsparcia obsługi infolinii i rezerwacji, gdyż w tym obszarze było wiele pracy, związanej ze zmianami i odwołaniami rezerwacji. W pierwszych dniach kwietnia pracowało mniej niż 50 proc. kadry Trasy Turystycznej. Osoby niepracujące korzystały z możliwości, jakie daje Kodeks Pracy m.in. zaległych urlopów wypoczynkowych czy zapisów „tarczy antykryzysowej” np.  opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8 z tytułu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka lub przedszkola - informuje Monika Szczepa, rzecznik prasowy wielickiej kopalni.

Po wstrzymaniu ruchu turystycznego górnicy wykonywali m.in. prace konserwacyjne, remonty i modernizacje. Rozpoczęta została renowacja ekspozycji stajni końskiej w komorze Kazimierza Wielkiego, kontynuowano przebudowę chodnika Drozdowice. W poprzeczni Kaniów na poziomie III kopalni wymieniano elementy obudowy i drzwi.  Rozpoczęto też usuwanie narostów solnych oraz nierówności spągu w wyrobiskach trasy. Przedział schodowy szybu Daniłowicza, którym turyści rozpoczynają zwiedzanie schodząc do kopalni, został poddany zabiegom renowacyjnym. Prace miały na celu odświeżenie wyglądu drewnianej obudowy szybu, a także pozbieranie drobnych przedmiotów pozostawionych tam przez turystów.

Zamknięcie kopalni oznaczało także unieruchomienie sklepików znajdujących się na trasie turystycznej. Ale nie tylko ich - zamknięty został także kopalniany sklep prowadzący sprzedaż wysyłkową wyrobów zamówionych poprzez stronę internetową wielickiej kopalni. Dotyczy to zarówno odbiorców z Polski, jak i z zagranicy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.