Remont linii Wrocław - Świdnica usprawni wywóz kruszywa z kamieniołomów

fot: Tomasz Rzeczycki

Z Sobótki Zachodniej do Wrocławia pociągi jeżdżą tylko z kopalni granitu

fot: Tomasz Rzeczycki

Z początkiem października mają ruszyć pierwsze prace remontowe na linii kolejowej nr 285, łączącej Wrocław ze Świdnicą. Obecnie tylko część trasy wykorzystywana jest do wywozu urobku kopalni odkrywkowej granitu w Sobótce.

Wrocław uzyskał połączenie kolejowe ze Świdnicą przez Sobótkę w 1898 r. Ruch pasażerski odbywał się na tej trasie do 23 czerwca 2000 r. Obecnie trwają tam tylko prewozy towarowe na części trasy, z prędkością zaledwie 20 kilometrów na godzinę.

- Od Wrocławia do Sobótki Zachodniej kursuje raz w tygodniu pociąg z kruszywem z kopalni w Strzeblowie. Na odcinku od Sobótki Zachodniej do Pszenna obecnie linia jest nieczynna. Od Pszenna do Świdnicy Miasta sporadyczna obsługa bocznic - wyjaśnia Bohdan Ząbek z PKP Polskie Linie Kolejowe.

Liczący 40 km fragment linii między Wrocławiem a Sobótką Zachodnią ocalał zasadniczo dzięki działalności kopalni. Na tamtejszym złożu granitu Strzeblów wydobycie prowadzi spółka Kopalnie i Hurtownie Granitów "Skalimex-Grantin". Jest to najbliżej Wrocławia położona kopalnia granitu, zajmująca około 50 hektarów terenu. Załadunek urobku następuje na stacji Sobótka Zachodnia.

Władze samorządowe i PKP Polskie Linie Kolejowe doszły jednak do wniosku, że linia przez Sobótkę powinna zostać odnowiona. Umowę zakładającą jej remont podpisano 12 czerwca 2019 r., teraz trwają prace projektowe. Ekipy remontowe mają wyruszyć w teren pod koniec września lub na początku października. Prace zaczną się od odcinka Świdnica Miasto - Pszenno. Nie przewiduje się elektryfikacji tej jednotorowej linii.

Remont wysłużonej trasy przysłuży się nie tylko kopalni granitu, lecz także społeczności lokalnej. Wznowiony ma być bowiem ruch pasażerski. Szczególne powody do radości mogą mieć mieć mieszkańcy wrocławskiej dzielnicy Partynice, w której pociągi będą się zatrzymywać po ponad siedemdziesięciu latach przerwy. Zlikwidowany 1 lutego 1949 r. przystanek Wrocław Partynice zostanie jednak przeniesiony około kilometra na zachód. Poprzednio znajdował się w rejonie przejazdu drogowo-kolejowego z ul. Ołtaszyńską, po remoncie peron ma powstać bliżej ul. Zwycięskiej. Będą tam dwa perony, umieszczone po obydwu stronach drogi i przejazdu kolejowego. Takie rozwiązanie ma ograniczyć do minimum zamknięcia przejazdu kolejowo-drogowego.

Linia Wrocław - Świdnica jest jedną z kilku linii kolejowych w rejonie Sudetów, które po zawieszeniu ruchu pasażerskiego ocalały przed likwidacją za sprawą prowadzonego na nich przewozu urobku z lokalnych kamieniołomów czy żwirowni. W podobnej sytuacji są np. linie z Legnicy do Jerzmanic-Zdroju czy też Zebrzydowa-Lwówek Śląski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.