Rekultywacja: Górnictwo nie pozostaje bezczynne wobec wyzwań, które stawia mu środowisko naturalne

Halda GAL

fot: Jarosław Galusek

W ubiegłym roku 2,5 miliona ton kruszyw, w tym około 200 tysięcy ton popiołów, które odzyskała spółka Haldex, zostało wykorzystanych do budowy autostrad

fot: Jarosław Galusek

W ostatnim okresie Kompania Węglowa zaangażowała się w szereg działań zmierzających do zminimalizowania uciążliwości powodowanych przez zakłady górnicze. Na uwagę zasługuje zwłaszcza prowadzenie profilaktyki górniczej i budowlanej, ograniczającej występowanie szkód górniczych, a także program przeciwdziałania zanieczyszczaniu rzek.Odprowadzanie do wód powierzchniowych znacznych ilości zasolonych wód dołowych, wprowadzanie do środowiska przyrodniczego odpadów wydobywczych, powstających przy prowadzeniu procesów eksploatacji, oraz powstawanie szkód powodowanych ruchem zakładów górniczych – oto główne negatywne skutki ruchu zakładów górniczych należących do Kompanii Węglowej. Jak im zapobiegać?


Ochrona rzek


Trwa budowa i modernizacja systemów hydrotechnicznej ochrony rzek przed nadmiernym zasoleniem. Kompania Węglowa realizuje program przedsięwzięć związanych z ograniczeniem zrzutu zasolonych wód do rzeki Wisły z kopalń „Piast”, „Ziemowit” i „Brzeszcze-Silesia”. Efektem wynikającym z całkowitej realizacji programu ma być zapewnienie retencjonowanego zrzutu ładunków chlorków i siarczanów do Wisły.


Jednocześnie w ramach ochrony hydrotechnicznej Odry Kompania Węglowa będzie w dalszym ciągu wykorzystywać istniejący system kolektora „Olza”, zapewniając zrzut zasolonych wód dołowych z kopalń „Marcel”, „Jankowice” i „Chwałowice”. Dodatkowo dla zmniejszenia dopływu naturalnego wód najbardziej zmineralizowanych stosowane jest uszczelnianie wyrobisk górniczych na odcinkach o intensywnym zawodnieniu, szczelne tamowanie nieczynnych wyrobisk górniczych i zatłaczanie wód za tamy, zamykanie otworów badawczych i odmetanowujących, a także magazynowanie wód zasolonych w zrobach poeksploatacyjnych.


Działania proekologiczne prowadzone będą również poprzez profilaktykę górniczą oraz budowlaną. Temu celowi służy odpowiedni dobór postępu frontu ścianowego i likwidacja przerw w eksploatacji, a także dywersyfikacja parcel eksploatacyjnych, zapobiegających sumowaniu się wpływów eksploatacyjnych. Wśród przedsięwzięć, które podejmuje obecnie Kompania Węglowa, na uwagę zasługuje również profilaktyka budowlana ograniczająca występowanie szkód górniczych. Polega ona na podniesieniu kategorii odporności obiektów na wpływy górnicze, m.in. poprzez rozdzielanie obiektów o wydłużonych i nieregularnych kształtach, zabudowę wieńców i przepon żelbetowych, wreszcie skotwienie obiektów w poziomach konstrukcyjnych.


Warto też przy okazji wspomnieć, że w bieżącym roku procesom gospodarczego wykorzystania planuje się poddać 99,6 proc. wytworzonych odpadów wydobywczych.


Pod ziemią i na powierzchni


Prace rekultywacyjne połączone są z sukcesywnym przekazywaniem zrekultywowanych i zagospodarowanych gruntów samorządom terytorialnym lub innym użytkownikom.


Zakres prowadzonych prac naprawczych na terenach zdegradowanych obejmuje m.in. niwelację i rekultywację terenów niekorzystnie przekształconych działalnością górniczą oraz rekultywację i zagospodarowanie nieużytków poprzemysłowych. W bieżącym roku Kompania Węglowa planuje zakończyć prace rekultywacyjne na powierzchni ok. 24 hektarów.



 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pracująca dla kopalń spółka planuje emisję akcji, by pozyskać środki na zaspokojenie wierzycieli

Zarząd PKP Cargo chce wyemitować w ofercie publicznej od 75 mln do 89,57 mln akcji o nominalnej wartości 1 zł każda, co ma zapewnić środki na spłatę zobowiązań firmy - poinformowała we wtorek wieczorem spółka. O tym, czy plany zostaną przyjęte, ma zdecydować piątkowe nadzwyczajne walne zgromadzenie.

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.