Rekordzistką jest e-usługa umożliwiająca możliwość sprawdzenia historii pojazdu

1571730198 marekzagorski

fot: Newseria

– Projekt Edukacyjnej Sieci Antysmogowej jest w dużej mierze synergiczny z Ogólnopolską Siecią Edukacyjną. Jest to narzędzie edukacyjne, które może być wykorzystywane do działań z zakresu ochrony środowiska - podkreśla Marek Zagórski, minister cyfryzacji

fot: Newseria

Ministerstwo Cyfryzacji ocenia ubiegły rok jako rekordowy. Wprowadziło nowe e-usługi, te istniejące ulepszyło, dopięło i wdrożyło e-dowód. Na popularności zyskała e-usługa umożliwiające zameldowanie lub wymeldowanie się. Rekordzistką jest e-usługa umożliwiająca możliwość sprawdzenia historii pojazdu.

- Polacy to docenili. Nigdy wcześniej tak chętnie nie korzystali z e-administracji – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Dowodem na zainteresowanie e-usługami jest popularność profilu zaufanego (PZ). Powstał w 2011 r. Do 2016 r. korzystało z niego ok. 400 tys. osób. W większości byli to urzędnicy. Dziś ma go ponad 4,7 mln Polaków.

- Tylko w ubiegłym roku 2,1 mln osób założyło profil zaufany. A to oznacza, że w 12 miesięcy 2019 r. Polacy założyli tyle profili, co przez niemal siedem lat – mówi Marek Zagórski. 

- Ten rekord to efekt pracy nad nowymi e-usługami i konsekwentnego przekonywania Polaków, że warto nam zaufać, a przy okazji ułatwić sobie życie działając online – dodaje.

Wiele wskazuje na to, że 2020 r. będzie kolejnym przełomem w historii profilu zaufanego. Tylko w pierwszym tygodniu nowego roku przybyło niemal 60 tysięcy nowych właścicieli PZ.

Profil zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można potwierdzać swoją tożsamość w Internecie. To cyfrowa tożsamość. Nasze cyfrowe „ja”.

Bardzo się przydaje do załatwiania online spraw urzędowych.

- W 2019 r. dokładnie 160 tys. Polaków wniosek o nowy dokument tożsamości złożyło przez internet. Najwięcej - 20289 osób - zrobiło to w marcu, czyli w miesiącu, w którym wdrożyliśmy e-dowód – mówi minister Marek Zagórski. – Tylko jednego dnia, 4 marca, wniosek o nowy dowód złożyły 3983 osoby – dodaje szef MC.

Przez internet i z profilem zaufanym można też zgłaszać utratę dowodu. Warto to zrobić, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności w sytuacji, gdyby nasz dowód wpadł w niepowołane ręce.

W ubiegłym roku z tej e-usługi skorzystały 26 523 osoby.

Co jeszcze w 2019 r. Polacy chętnie robili przez internet? Zgłaszali narodziny dzieci.

- Narodziny dokładnie 45 004 maluchów urodzonych w poprzednim roku rodzice zgłosili bez wychodzenia z domu, korzystając z profilu zaufanego i naszej e-usługi. Pod tym względem rekordowe były lipiec, sierpień i wrzesień – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Na popularności zyskała e-usługa umożliwiające zameldowanie lub wymeldowanie się. W 2019 roku Polacy skorzystali z niej 63 tys. razy. W tym przypadku rekordowe były wrzesień (7560), październik (7540) i lipiec (6115).

Przez internet możemy także wnioskować o akty stanu cywilnego. Z tej e-usługi Polacy w ubiegłym roku skorzystali 52 882 razy. Najczęściej w lipcu – 5495 i we wrześniu – 5387.

- W 2020 r. wprowadzimy nowe e-usługi adresowane do kierowców. Pracujemy m.in. nad prawem jazdy, którego nie będziemy musieli wozić ze sobą, bo będziemy je mieli w telefonie – zapowiada minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Rekordzistką jest e-usługa umożliwiająca możliwość sprawdzenia historii pojazdu. W 2019 r. Polacy skorzystali z niej 129 tys. razy! Kolejna popularna e-usługa kierowców to możliwość sprawdzenia online liczby punktów karnych. Polacy skorzystali z niej dokładnie 535 tys. razy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala