Rekordowa frekwencja w zabrzańskich kopalniach podczas Nocy Muzeów

1747666250 lodzie

fot: Muzeum Górnictwa Węglowego

Spływ łodziami w zabrzańskiej sztolni

fot: Muzeum Górnictwa Węglowego

Ponad 4 tys. osób odwiedziło podczas Nocy Muzeów zabrzańskie kopalnie wchodzące w skład Muzeum Górnictwa Węglowego.

- Noc Muzeów minęła, ale my wciąż jesteśmy pełni emocji i wdzięczności. Dziękujemy! Przede wszystkim naszym gościom za wspólnie spędzony czas, uśmiech i energię! Było Was tego dnia ponad 4000 osób! Ta rekordowa liczba to dla nas prawdziwy zaszczyt - czytamy w mediach społecznościowych Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Podziemny Spływ Sztolnią to jedna z najbardziej zróżnicowanych i wyjątkowych ofert w zabrzańskim kompleksie. Atrakcją jest spływ w XIX-wiecznych, oryginalnych wyrobiskach dawnej Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej, jest to jednocześnie też najdłuższa tego typu podziemna trasa w górnictwie węglowym. Fragment podziemnych wyrobisk przebywa się tu pieszo, a 1100 metrów to unikatowy, podziemny spływ łodziami.

- Dziękujemy też naszym wspaniałym przewodnikom, którzy od 9.00 rano do 3.00 w nocy z niezmienną pasją oprowadzali po podziemiach. Dziękujemy wszystkim pracownikom Muzeum za zaangażowanie i ciężką pracę nad tym, by w Noc Muzeów nasze atrakcje tętniły życiem i wszystko przebiegło zgodnie z planem. Wreszcie dziękujemy niezastąpionym dyspozytorom, którzy przez ten cały czas czuwali nad bezpieczeństwem każdego odwiedzającego - dziękuje Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowa wieża kontroli lotów

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowoczesna wieża kontroli lotów - wynika z informacji lokalnego samorządu. Dla wieży, która ma obsługiwać ruch lotniczy i stać się charakterystycznym elementem panoramy miasta, złożono już wniosek o pozwolenie na budowę.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

1755669760 powstaniaslaskie

Narodowy Dzień Powstań Śląskich - to górnicy walczyli o Polskę

Kiedy mówi się o Powstaniach Śląskich, zwykle pada kilka nazwisk dowódców i polityków. Ale siłą, która przeważyła szalę w latach 1919-1921, byli ci, którzy na co dzień zjeżdżali pod ziemię. Górnicy. Bez nich nie byłoby powstań, a Śląsk prawdopodobnie zostałby po niemieckiej stronie. Narodowy Dzień Powstań Śląskich został ustanowiony w 2022 roku, by uczcić pamięć uczestników trzech powstań śląskich z lat 1919–1921. To właśnie 20 czerwca 1922 roku, po zakończeniu sporów granicznych, Wojsko Polskie wkroczyło na te ziemie.