Regionalia: pięćdziesiąta książka górnika-kronikarza

fot: ARC

Był toast urodzinowy, tort urodzinowy wspólne pamiątkowe zdjęcie

fot: ARC

Znany zagłębiowski górnik-literat, pisarz, kronikarz, działacz wielu organizacji (b. prezes Stowarzyszenia Autorów Polskich w Będzinie, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa Koło "Zagłębie", wiceprezes Klubu Kronikarzy Zagłębia Dąbrowskiego, ostatnio współzałożyciel Klubu Regionalnych Organizacji w Będzinie) doczekał się pięknego jubileuszu - wydania swojej 50. książki zatytułowanej "Wspomnienia Zagłębiaka".

Promocja tej publikacji odbyła się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie w dniu 22 kwietnia br., tj. dwa dni przed jego 85. urodzinami. Ciepiela urodził się w Łagiszy (Będzinie), od 1957 r. mieszka w Gródkowie (gmina Psary). Jest znany i doceniany przez władze samorządowe miast i gmin w Zagłębiu Dąbrowskim.

Na jego podwójny jubileusz w dniu 22 kwietnia do biblioteki przybyli przedstawiciele prezydentów miast: Będzina i Dąbrowy Górniczej, sekretarz Urzędu Gminy Psary. W gali Bolesława Ciepieli uczestniczył prezes zarządu sosnowieckiego Oddziału SITG (Roman Macuga). W tym jakże ważnym dla jubilata święcie uczestniczyli też m.in. przedstawiciele Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej, przedstawiciel Komisji Historycznej "Pokolenie" w Dąbrowie Górniczej, prezes Oddziału PTTK w Będzinie. Jubilat, jednocześnie przeżywający swój benefis, odebrał wiele dyplomów, listów gratulacyjnych, wśród nich gratulacje od prof. Adama Gierka.

Uczestników spotkania przywitała zastępca dyrektora biblioteki, a prowadziły je Irena Imiołek i dr Danuta Kaszuba. O autorze książki i jego osiągnięciach mówili profesorowie: Anna Glimos-Nadgórska i Zdzisław Gębołyś. Spotkanie umilił śpiew Bożeny Związek (która została przewodniczącą nowo powstałego Klubu Regionalnych Organizacji w Będzinie).

Był toast urodzinowy, tort urodzinowy wspólne pamiątkowe zdjęcie (w wykonaniu A. Grzybka). które otrzymali wszyscy uczestnicy spotkania. Bolesław Ciepiela zaplanował urządzenie dwóch spotkań autorskich: w Gminnej Bibliotece Publicznej w Psarach 20 maja i w Klubie im. J. Kiepury w Sosnowcu 9 czerwca.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Propozycja na piątek? Nocna szychta

W ostatnią lipcową noc będzie można się przekonać, jak wygląda Górny Śląsk po zmroku z okien kolei wąskotorowej.

Cieplownia Anna KZM

Takie zdjęcia tylko u nas! Sfotografowaliśmy ciepłownię kopalni Anna

Zespół zabudowań po kopalni Anna w Pszowie wyszedł spod ręki genialnego niemieckiego architekta Hansa Poelziga. O budynku maszynowni szybu Bartosz pisaliśmy wielokrotnie. Warto poznać też historię Ciepłowni Anna. Byliśmy tam i zrobiliśmy zdjęcia. Nikt do tej pory jej tak nie sfotografował!

Kolejne 2 km tarnogórskich wyrobisk w 3D. Podziemia UNESCO będą dostępne wirtualnie

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT) zakończyło kolejny etap cyfrowej inwentaryzacji wyrobisk dawnej kopalni ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dzięki skanowaniu laserowemu na odcinku około 2 km powstanie precyzyjny model 3D, który posłuży m.in. do badań, monitoringu stanu podziemi oraz wirtualnej turystyki.

Trasa rowerowa wokół Pustyni Błędowskiej turystycznym hitem wakacji, w tle kopalnia

Niespotykane pustynne widoki i nowoczesna infrastruktura - to atuty trasy rowerowej Velo Pustynia, wiodącej wokół Pustyni Błędowskiej na styku Małopolski i Śląska. Według władz gminy Klucze atrakcja stała się wizytówką gminy i w wakacje przyciąga tysiące turystów.