Region: Jastrzębie-Zdrój świętuje 55-lecie

1525708930 z lotu ptaka jastrzebie pl ario

fot: UM w Jastrzębiu-Zdroju (Ario)

Władze i mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju koncentrują się na wydarzeniach w kopalni Zofiówka - miasto żyje katastrofą

fot: UM w Jastrzębiu-Zdroju (Ario)

W 1963 r. Jastrzębie-Zdrój otrzymało prawa miejskie. Dlatego też 2018 r. to czas świętowania 55. urodzin miasta. Program obchodów jest urozmaicony, skierowany do uczestników w różnym wieku, o odmiennych potrzebach i zainteresowaniach.

W rocznicę nadania praw miejskich dla Jastrzębia-Zdroju zwołana zostanie uroczysta sesja Rady Miasta. Odbędzie się ona 21 czerwca. O godz. 9.00 odprawiona zostanie msza święta – Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zdroju, o godz. 10.30 nastąpi odsłonięcie pamiątkowej tablicy przy ul. 1 Maja 15. O godz. 11.15 rozpocznie się uroczysta sesja Rady Miasta.

Z kolei na 23 czerwca zaplanowano wielką Eksplozję Kolorów na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W ruch pójdą proszki Holi, które są nie tylko wyjątkowo nasycone kolorem, ale też hipoalergiczne. Impreza rozpocznie się o godz. 17.00, a kolory będą wyrzucane o 17.30, 18.30 oraz 19.30.

Jastrzębie-Zdrój swój rozwój w dużej mierze zawdzięcza węglowi, którego zasoby odkryto tam w latach 50. ubiegłego stulecia. To sprawiło, że wybudowano tam potężny ośrodek przemysłowy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kolejny wiadukt w Katowicach do remontu. Miasto ogłosiło przetarg

Samorządowa spółka Katowickie Inwestycje zamawia remont wiaduktu drogowo-tramwajowego w ciągu ul. 1 Maja nad Aleją Murckowską, czyli drogą krajową nr 86. Miejski remont ma być skoordynowany z inwestycją PKP Polskich Linii Kolejowych dot. równoległego wiaduktu kolejowego nad DK86.

20 nowych tramwajów do końca sierpnia na śląskich torach

Tramwaje Śląskie dostały 136 mln złotych z KPO. Pozwoli to na zakup 20 nowoczesnych wagonów. 

Niebezpieczne manewry na S1. Co skłania kierowców do zawracania przed tunelami?

Obejście Węgierskiej Górki na drodze ekspresowej S1 to jedna z najbardziej malowniczych tras w Polsce. Są tam imponujące estakady, mosty i tunele. I właśnie przed tunelami na tej trasie część kierowców „głupieje” – zawraca i jedzie pod prąd. Dlaczego tak się zachowują? - Znamy prawdopodobną przyczynę – informują w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

20. Marsz Autonomii z poparciem dla języka śląskiego

W sobotę, 11 lipca, jubileuszowy Marsz Autonomii przejdzie ulicami Katowic.