Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 756.21 USD (+0.20%)

Srebro

77.45 USD (+0.56%)

Ropa naftowa

98.18 USD (-1.12%)

Gaz ziemny

2.68 USD (-0.37%)

Miedź

6.03 USD (+0.18%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 756.21 USD (+0.20%)

Srebro

77.45 USD (+0.56%)

Ropa naftowa

98.18 USD (-1.12%)

Gaz ziemny

2.68 USD (-0.37%)

Miedź

6.03 USD (+0.18%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Referendum: w kopalniach PKW także za strajkiem

fot: Jarosław Galusek/ARC

Blisko 6 tys. osób pracuje w dwóch kopalniach - w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie i w Zakładzie Górniczym Janina w Libiążu.

fot: Jarosław Galusek/ARC

Górnicy z Południowego Koncernu Węglowego również opowiedzieli się za przystąpieniem do generalnego strajku solidarnościowego w regionie. Akcję strajkową poparło blisko 97 proc. górników biorących udział w głosowaniu. Podobne wynik uzyskano w kopalniach Kompanii Węglowej.

- Tak wysokie poparcie dla strajku pokazuje, że górnicy mają świadomość zagrożeń, jakie stoją przed gospodarką w naszym regionie. Górnictwo, energetyka, przemysł to system naczyń połączonych. Kryzys w jednej branży oznacza problemy w innych branżach. Dlatego wspólnie chcemy przekonać rząd, aby wreszcie podjął działania wspierające polski przemysł z korzyścią dla wszystkich branż - podkreśla Waldemar Sopata, przewodniczący Solidarności w PKW.

Podczas referendum w PKW, podobnie jak w Kompanii Węglowej, były zbierane podpisy pod Europejską Inicjatywą Obywatelską w sprawie zawieszenia pakietu klimatyczno-energetycznego UE.

- Pracowniczy branży górniczej, energetycznej, przemysłu energochłonnego zdają sobie sprawę, jak grożne skutki niesie ten pakiet dla ich miejsc pracy i dla budżetów domowych. Kwestia ochrony przed skutkami unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego to zresztą jeden z postulatów strajkowych - dodaje Sopata.

Południowy Koncern Węglowy wchodzi w skład Grupy Tauron. Zatrudnia blisko 6 tys. osób w dwóch kopalniach - w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie i w Zakładzie Górniczym Janina w Libiążu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Domański: Tempo wzrostu produkcji przemysłowej najwyższe od czterech lat

Polska gospodarka przyspiesza mimo rosnących globalnych napięć i wahań cen ropy - ocenił we wtorek minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Jak wskazał, produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 9,4 proc. rok do roku, co jest najwyższym tempem od czterech lat.

Pgg

Rozmowy o wynagrodzeniach w górniczej spółce. Jest termin spotkania

Prezes Polskiej Grupy Górniczej Łukasz Deja zaprosił liderów organizacji związkowych działających w spółce na spotkanie dotyczące wynagrodzeń w PGG.

GKS Tychy podczas meczu z ŁKS-em Łódź świętował 55. urodziny. Nie brakowało górniczych akcentów

18 kwietnia piłkarze GKS-u Tychy uczcili 55-lecie klubu w wyjątkowej oprawie silnie zakorzenionej w górniczej tradycji regionu. Spotkanie z ŁKS-em Łódź, wygrane 3:2, stało się nie tylko sportowym widowiskiem, ale także symbolicznym hołdem dla pracy pokoleń górników.

Enea chce w tym roku przygotować znaczące inwestycje w magazyny energii

Enea chce w tym roku skupić się na przygotowaniu inwestycji w magazyny energii - poinformował we wtorek wiceprezes spółki Bartosz Krysta. Wartość inwestycji na ten cel wrośnie jednak dopiero w przyszłym roku.