Raz jeszcze sprawdziła się koncepcja stworzenia jednej kopalni z czterech zakładów górniczych

fot: ARC

Załoga Działu Robót Przygotowawczych ruchu Marcel realizuje zadania w sześciu przodkach kombajnowych

fot: ARC

Trzema ścianami prowadzona jest obecnie eksploatacja węgla w ruchu Marcel kopalni ROW. Trwają rozcinki kolejnych. W najbliższych latach dominować będą ściany o wysokiej koncentracji wydobycia i dużych wybiegach.

Dział Robót Przygotowawczych w ruchu Marcel zatrudnia 340 ludzi. Praca prowadzona jest w sześciu przodkach kombajnowych na dziewiętnaście zmian postępowych. Na kolejnych sześciu realizowane są zadania związane z konserwacją maszyn i urządzeń. 

Trwa obecnie rozcinka pięciu ścian
– W ubiegłym roku, mimo dającej się mocno we znaki pandemii koronawirusa, nasza załoga wydrążyła 9 tys. metrów nowych wyrobisk. Niełatwe były również warunki geologiczno-górnicze. Brygady pokonywały uskoki, realizowały zadania związane z przebudową wyrobisk. Sporym wyzwaniem było drążenie pochylni M-6b w pokładzie 712/1-2-713/1. Wyrobisko to w części trzeba było drążyć w kamieniu. Jest kluczowe, ponieważ pozwoliło na wykonanie rozcinki ściany M-6a w pokładzie 712/1-2-713/1 – tłumaczy Rafał Starosta, kierownik robót górniczych ds. robót przygotowawczych i firm obcych.

Ruch Marcel prowadzi obecnie rozcinkę pięciu ścian: C-5 w pokładzie 502/2, C-2a w pokładzie 505 w warstwie dolnej, W-5 w pokładzie 505 w warstwie dolnej, C-9 w pokładzie 505 w warstwie górnej oraz M-9 w pokładzie 712/1-2-713/1.

– Węgiel o najlepszych parametrach jakościowych zalega nam w pokładach 502/2, 503-504, 505, 507 i 712/1-2-713/1 – zwraca uwagę Rafał Starosta.

W ciągu najbliższych miesięcy ruszyć ma też nowa ściana, będzie nią M-9 w pokładzie 712/1-2-713/1.

Jednym z bardzo istotnych dla Marcela wyrobisk jest chodnik C-6a w pokładzie 503-504. Zostanie on wykorzystany jako podścianowy jednej ze ścian w ruchu Jankowice. Co ciekawe, jest zlokalizowany w obszarze górniczym sąsiedniego ruchu Jankowice, lecz wydrążyła go załoga Działu Robót Przygotowawczych ruchu Marcel. Powód był prosty. Otóż górnicy z Marcela mieli do tego frontu robót krótszą drogę od szybu zjazdowego aniżeli koledzy z ruchu Jankowice. Zresztą kilka oddziałów z Jankowic zjeżdża do pracy szybem Marklowice I. Bliżej jest bowiem dotrzeć stamtąd na swoje stanowiska pracy, niż gdyby mieli korzystać z macierzystego szybu.

– W ten sposób raz jeszcze sprawdziła się koncepcja stworzenia jednej kopalni z czterech zakładów górniczych: Chwałowice, Jankowice, Marcel i Rydułtowy w jedną zespoloną kopalnię ROW. Daje to możliwość swobodnej alokacji załóg, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ponadto znacznie ułatwia pracę i sprzyja osiąganiu jak najlepszych efektów ekonomicznych – zwraca uwagę Rafał Starosta. 

Bezpieczeństwo i efektywność
Przypomnijmy, że w ub.r. ruch Marcel wzbogacił się o maszyny i urządzenia, które dopasowane zostały do wymagań geologiczno-górniczych oraz uwarunkowań technicznych panujących pod ziemią. Standardowe sekcje obudowy zmechanizowanej doposażono w urządzenia stojakowo-podporowe typu Pegaz II, służące do zabudowy jej wlotu. Wprowadzono również obudowę skrzyżowań typu FRS 17/37, która wykorzystywana jest na skrzyżowaniu chodników podścianowych ze ścianą. Konstrukcja obudowy umożliwia pracę w zakresie od 1,9 m do 3,6 m. Rozwiązanie to w połączeniu ze wspomnianym wcześniej Pegazem II daje bardzo dobre rezultaty. Zwiększa bezpieczeństwo pracy i jej efektywność. Zmniejsza ponadto zużycie materiałów typu drewno, złącza i prostki stalowe. Generuje przy okazji oszczędności wynikające z redukcji pracowników kierowanych do wykonywania zadań przy zabudowie skrzyżowań.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.