Ratownictwo: pół roku przed mistrzostwami w Doniecku

1328970238 musiol piotr ratwonik wujek kaj

Piotr Musioł, I mechanik w zakładowej stacji ratownictwa górniczego kopalni Wujek, będzie mocnym filarem polskiej drużyny na zawodach w Doniecku

Kiedy w stacji ratownictwa górniczego kopalni Wujek zadałem pytanie, które wydarzenia czekające nas w tym roku są najważniejsze, usłyszałem odpowiedź: Euro 2012 i międzynarodowe zawody ratownicze w Doniecku.

Jesienią zeszłego roku drużyna ratowników górniczych z Wujka zajęła drugie miejsce w mistrzostwach Polski. Dobrze spisali się nie tylko na torze przeszkód, ale również w udzielaniu pomocy przedmedycznej i konkurencji mechanika. W tej ostatniej Piotr Musioł nie miał sobie równych. Najlepszy mechanik 2011 r. będzie z pewnością filarem drużyny podczas mistrzostw na Ukrainie. Choć do zawodów pozostało ponad pół roku, już teraz myśli o przygotowaniach.

- Przede mną ogrom pracy. Aparat ratowniczy W70 znam na pamięć. Teraz muszę zgłębić wszelkie tajemnice aparatu Draeger BG 4, ponieważ przy użyciu tego właśnie sprzętu ma być przeprowadzona moja konkurencja. Najprawdopodobniej dostanę go w częściach i będę musiał złożyć, a następnie przeprowadzić kontrolę działania w ściśle określonym czasie - wyjaśnia Musioł.

Na co dzień do obowiązków pierwszego mechanika należy m.in. utrzymywanie sprzętu ratowniczego w pełnej gotowości, jego konserwacja i regularna kontrola, dbanie o dobry stan wyszkolenia załogi, a także pilnowanie terminów kursów specjalistycznych i badań medycznych.

Marek Duda, kierownik KSRG Wujek, dobrze wie, że najmocniejszą stroną Piotra jest precyzja. - Ta cecha na międzynarodowych zawodach liczy się bardziej niż szybkość działania - przyznaje.

Niebawem przygotowania do ratowniczych mistrzostw rozpoczną również pozostali członkowie drużyny. Jedną z najtrudniejszych konkurencji będzie z pewnością działanie na symulatorze pożaru. Jego komputerowa lokalizacja i inżynierska analiza zdarzenia zaowocować mają podjęciem skutecznych działań w ramach akcji ratowniczej.

Kondycja fizyczna też nie pozostanie bez wpływu na ostateczny wynik. Sądząc jednak po sportowych sukcesach ratowników z Wujka, udokumentowanych licznymi nagrodami, rywalom łatwo nie będzie.

- Cieszę się, że nasi mają krzepę, ponieważ na torze przeszkód najłatwiej się potknąć. Znam przypadek, kiedy o być albo nie być drużyny na ważnych zawodach krajowych, zaważyła zwykła śrubka. Zadzior na gwincie spowodował, że nie została należycie dokręcona. Posypały się punkty karne - wspomina kierownik Marek Duda.

Wola walki w drużynie jest ogromna, a podejście kierownictwa zakładu do kwestii związanych z doskonaleniem zaplecza ratowniczego - wyjątkowe. Nowoczesne urządzenia w postaci rozpieraków, przecinarek, poduszek powietrznych, pomp i podnośników hydraulicznych zrównują niemalże stan wyposażeni stacji ratownictwa górniczego kopalni Wujek z jednostkami zawodowymi. Ma to z pewnością istotny wpływ na stan wyszkolenia ratowników.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Poprzemysłowe „góry”. Śląskie hałdy, które stały się turystycznymi atrakcjami

Co wyróżnia krajobraz Górnego Śląska? To wieże wyciągowe kopalnianych szybów czy hutnicze kominy, ale także hałdy, nazywane „śląskimi górami”. Teoretycznie to tylko zwałowiska odpadów i geologiczne śmietniki, ale jednak mają swój urok. Wiele z nich stało się turystycznymi atrakcjami. 

Droga do zatrudnienia po węglu - program rozszerzony o kolejne osoby. Kto skorzysta?

Unijny program "Droga do zatrudnienia po węglu" zostanie rozszerzony na mieszkańców Wielkopolski Wschodniej niezwiązanych z ZE PAK - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca.

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca.