RankingPB\": Fedrują mniej, pieniędzy chcą więcej

Żądania płacowe w gónictwie nie idą w parze z efektywnością górników.W ostatnich czasach śląskie kopalnie wydobywają coraz mniej węgla. Natomiast płace górników rosną szybko.

Kto da więcej węgla niż ja? — rzucił zaraz po wojnie Wincenty Pstrowski. Górnicy odpowiedzieli tłumnie, a rywalizacja objęła cały kraj. Dziś górnicy też chcą więcej, ale... zarabiać. W ostatnich dniach na pytanie związków zawodowych z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), największego producenta węgla koksowego w Unii Europejskiej, prawie cała załoga opowiedziała się za podwyżkami. Żądania wesprze jednodniowym strajkiem 24 września. Związkowcy z innych kopalń już przebierają nogami. Mogą więc paść kolejne rekordy roszczeń płacowych, bo dzisiaj kwestie efektywności i produkcji zeszły na dalszy plan. Pokazuje to opracowany przez \"Puls Biznesu\" ranking.

Solidarność związków

Porównaliśmy wydobycie w poszczególnych spółkach węglowych w kolejnych latach z zatrudnieniem i zestawiliśmy to z wynagrodzeniem górników. Główna prawidłowość, a raczej nieprawidłowość, to wzrost płac przy spadku efektywności produkcji. Liderem jest JSW. Tylko w ciągu półtora roku przeciętne wynagrodzenie na zatrudnionego w JSW wzrosło o ponad 1 tys. zł — do 6185,98 zł, a wydajność w tym czasie spadła o ponad 10 proc. Spadły także zyski spółki. W tym roku zarząd JSW obiecał załodze 12,5 proc. podwyżki, związkowcy żądają 16,5 proc. - napisał \"Puls Biznesu\".

Podobnie problem wygląda w Katowickim Holdingu Węglowym (KHW). Na plus wyróżnia się Kompania Węglowa, w której efektywność w stosunku do wynagrodzenia spadła najmniej.

— Jestem przeciwny łączeniu tych wskaźników. Inne kraje od tego odchodzą. W latach 1998-2006 wydajność w kopalniach wzrosła średnio o 30 proc. To, że teraz spada, nie jest winą górników, lecz złych decyzji rządzących sektorem. Za 2-3 lata, jak ustabilizuje się wydobycie, zwiększy się też wydajność — mówi Dominik Kolorz, szef górniczej Solidarności.

Ciekawy tok myślenia prezentuje Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce. Jego zdaniem, najpierw trzeba podnieść płace, a potem mówić o wydajności.

— Płaca powinna być bezwzględnie powiązana z efektywnością pracy. Pora skończyć z zasadą: czy się stoi, czy się leży... — uważa Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Czarna perspektywa

Z najnowszych danych Ministerstwa Gospodarki wynika, że wydajność pracujących na dole górników spadła o 6 proc., a liczona w tonach na pracownika o 4,6 proc. w porównaniu z lipcem roku ubiegłego, kiedy wydobycie zmniejszyło się aż o ponad 6 mln ton. A płace? Według Głównego Urzędu Statystycznego wynagrodzenia w kopalniach wzrosły w tym czasie o ponad 20 proc.!

Branżę na razie ratuje, jednocześnie zaciemniając obraz, koniunktura. Tylko z tego tytułu przychody w ciągu siedmiu miesięcy wzrosły o ponad 2 mld zł — do 12 mld zł. Hossa nie trwa jednak wiecznie - poinformował \"PB\".

— Drastycznie maleje wydobycie, a rosną koszty i płace. Słowem — w górnictwie tak źle jeszcze nie było — ocenia Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Minister energii: Pomimo upału system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie

Mimo utrzymujących się wysokich temperatur krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie - zapewnił w piątek, 26 czerwca 2026 r., minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że sytuacja nie wymaga wprowadzania stopni zasilania.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy.