Rafamet: Rentowność na dobrym poziomie

Po pierwszym półroczu Fabryka Obrabiarek Rafamet SA ma 2,28 mln zł zysku netto, czyli o ponad 10 proc. więcej niż rok temu – dowiedział się portal nettg.pl z komunikatu wydanego przez spółkę. Mimo to, zysk netto całej Grupy Kapitałowej Rafamet po 6 miesiącach 2010 r. jest o ponad połowę niższy w porównaniu do analogicznego okresu roku 2009.

 


- W I półroczu 2010 r. pogorszyła się sytuacja finansowa w spółce zależnej, jaką jest Zespół Odlewni Rafamet Sp. z o.o. Obecnie realizowane są w odniesieniu do tej firmy działania restrukturyzacyjne. Kryzys branży odlewniczej, jeszcze głębszy niż branży obrabiarkowej, to tylko jeden z kilku powodów słabych wyników podmiotu zależnego. Do tego dochodzi duża skala zakończonych ostatnio w Odlewni inwestycji, które nie generują jeszcze zwiększonych przychodów, a wiążą się z wysokimi kosztami amortyzacji oraz eksploatacji – wyjaśnia E. Longin Wons, prezes zarządu i dyrektor naczelny Rafamet SA - Mamy nadzieję, że wynik finansowy spółki zależnej na koniec 2010 roku będzie dużo lepszy, a jej pozycja finansowa zostanie odbudowana do końca I kwartału 2011 r. - dodaje Wons.

 

Z kolei wyniki finansowe Fabryki Obrabiarek Rafamet SA (spółki wiodącej GK Rafamet) są zdecydowanie lepsze. - W I półroczu 2010 r. realizowaliśmy kontrakty długoterminowe, m.in. na dostawę superciężkich obrabiarek wielkogabarytowych dla klienta z Japonii. Zawarliśmy też kilka nowych umów krajowych i zagranicznych. Ostatnio realizowane kontrakty posiadają rentowność powyżej średniej z kilku ostatnich lat, co pozwoliło – pomimo dużego spadku wartości sprzedaży w ujęciu rok do roku – uzyskać rentowność operacyjną w wysokości 10,5 proc. oraz rentowność netto w wysokości 6,6 proc. – podsumowuje Wons.

 

- W ostatnich dniach zawarliśmy kolejny kontrakt w naszym tradycyjnym asortymencie, liczymy również na nowe zamówienia na przełomie września i października br. To z pewnością będzie miało wpływ na ostateczne wyniki finansowe za 2010 rok, które mam nadzieję, że będą dobre i umożliwią realizację polityki dywidendowej na rok 2010 zapowiedzianej jeszcze w roku 2009 – dodaje prezes Rafamet SA

 

Fabryka Obrabiarek Rafamet SA (spółka dominująca) wypracowała w I półroczu 2010 r. przychody ze sprzedaży w wysokości 34 mln zł, czyli o prawie połowę mniejsze niż w analogicznym okresie roku 2009 (63,2 mln zł po I półroczu 2009 r.). Mimo to, zysk netto jest wyższy o ponad 10 proc. w porównaniu z I półroczem 2009 r. (prawie2,3 mln zł. zł w I półroczu 2010 r. wobec 1,98 mln zł w I półroczu 2009 r.).

 

Grupa Kapitałowa Rafamet wypracowała 39,6 mln zł przychodów ze sprzedaży w I półroczu 20010 r. wobec 68.5 mln zł w analogicznym okresie roku 2009 (o 42,1 proc. mniej niż w I półroczu 2009 r.). Zysk netto GK Rafamet po I półroczu 2010 r. wynosi 903 tys. zł wobec ponad 2 mln zł po I półroczu 2009 r. (niższy o 55,1 proc.).
 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.