Rafako świętowało Dzień Energetyka

Fabryka kotłów Rafako SA z Raciborza, największy w kraju producentem kotłów parowych i wodnych dla energetyki zawodowej i przemysłowej oraz urządzeń ochrony środowiska, uczciła Dzień Energetyka.

Część oficjalna obchodów odbyła się 4 września. W uroczystej gali uczestniczyli byli i obecni członkowie zarządu Rafako, rady nadzorczej, zarządów firm należących do całej grupy kapitałowej oraz władze miasta i powiatu raciborskiego.

W trakcie uroczystości podsumowano działalność firmy na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. Najważniejsze z wydarzeń ostatniego roku to m.in. zakupienie licencji Siemens AG na projektowanie i produkcję kotłów typu Benson na nadkrytyczne parametry pary. Dzięki temu firma stało się jednym z trzech producentów w całej Europie, który jest w stanie to zrobić a tym samym może samodzielnie oferować kompletne bloki energetyczne.

- Rafako to przedsiębiorstwo, które przetrwało wiele lat. W Polsce, a nawet w Europie podobnych firm jest już mało - mówił prezes firmy Wiesław Różacki.

Do sukcesów prezes zaliczył także wznowienie działalności warsztatów szkolnych dla uczniów szkoły przyzakładowej wzrost liczby zatrudnionych oraz stałe umacnianie pozycji firmy nie tylko w Polsce, ale także na rynkach międzynarodowych.

Prezes Różacki wskazał też zadania na przyszłość, z których do najważniejszych zaliczył kontynuowanie zakupów kolejnych firm, dzięki którym firma uzupełni swoją ofertę i będzie mogło w pełni samodzielnie realizować potężne inwestycje.

To także strategia rozwoju “RAFAKO 70”, nawiązująca do 70. rocznicy powstania firmy, która nastąpi za 10 lat. Projekt ten opiera się na wykorzystaniu silnej pozycji przedsiębiorstwa na lokalnym rynku i w lokalnej społeczności oraz budowanie na tej podstawie sukcesu firmy w świecie.

W trakcie spotkani uhonorowano także długoletnich pracowników firmy oraz najbardziej zasłużone osoby w firmie.

Drugą część obchodów Dnia Energetyka w Rafako był rodzinny festyn, który odbył się 6 września na terenie ośrodka wypoczynkowego Aqua Brax w Szymocicach. Program imprezy obfitował w wiele atrakcji, m.in. przejażdżki bryczką i na koniach, linowy park drzewny, występy zespołów muzycznych, tańce oraz pokaz sztucznych ogni.

Podczas festynu rozdane zostały też nagrody dla zwycięzców przeprowadzonych wcześniej zakładowych rozgrywek sportowych, czyli międzywydziałowych meczów piłki nożnej, zawodów wędkarskich oraz turnieju tenisa ziemnego zorganizowanego dla dzieci pracowników firmy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.

Ile zapłacisz za paliwo podczas weekendu? Maksymalne ceny od soboty do poniedziałku

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,02 zł, benzyny 98 - 6,70 zł, a diesla - 6,17 zł. Oznacza to wzrost ceny maksymalnej wszystkich rodzajów paliw w porównaniu z piątkiem.