Raczej musimy przygotować się na stratę

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Węgiel może być paliwem bardziej przyjaznym ekologicznie niż jest dzisiaj, poprzez zastosowanie odpowiednich technologii spalania - uważa prezes JSW Jarosław Zagórowski.

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

W tym roku Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) musi raczej przygotować się na stratę - przekazał w wtorek (8 kwietnia) prezes Jarosław Zagórowski. Główny powód to gorsza niż prognozowana tendencja cen węgla. Zagórowski spodziewa się "odbicia" w czwartym kwartale br.

- Przy takich poziomach cenowych mam bardzo duże obawy co do zysku. Musimy raczej przygotować się na stratę - powiedział w Katowicach Zagórowski pytany przez dziennikarzy o prognozę tegorocznego wyniku spółki.

Odnosząc się do wcześniejszych zapowiedzi, że tegoroczny wynik będzie zależał od sytuacji w drugim półroczu, prezes JSW wskazał, że drugi kwartał "pokazał, że sytuacja się pogorszyła". - Dlatego dalsze projekcje pewnie będą zweryfikowane o słabą koniunkturę w drugim kwartale, może w trzecim; dopiero spodziewamy się w czwartym kwartale wychodzenia (z dołka - PAP) - zasygnalizował Zagrówski.

Sytuację na rynkach ocenił jako dynamiczną. W Europie pod względem wzrostu przemysłowego - to "stabilizacja z lekkim wzrostem", gorzej natomiast jest w Chinach i Azji. - Stąd ceny węgla światowego na niższych poziomach - wskazał.

- W sektorze węgla koksowego jesteśmy też poddani przełożeniu cyklu koniunkturalnego w sektorze przemysłu stalowego. Dzisiaj jesteśmy w dołku tego cyklu - przypomniał prezes JSW. - Myślę, że ten dołek, to jeszcze (potrwa - PAP) do końca tego roku. Dopiero pod koniec roku może być wychodzenie - dodał.

Podał też, że z branży dochodzą wieści o problemach wielu producentów węgla, nie tylko koksowego. - Dzisiaj sprzedajemy całą naszą produkcję. Sprzedajemy pełną produkcję naszych koksowni, które w zeszłym roku były niedociążone. Natomiast jesteśmy jeszcze na niskich poziomach cenowych - podkreślił prezes JSW.

We wtorek Zagórowski mówił też o projekcie przejęcia od Kompanii Węglowej kopalni Knurów-Szczygłowice. Nazwał go "niełatwym".

- To jest kopalnia składająca się z dwóch ruchów (dawniej oddzielnych zakładów - PAP). Samo zrobienie due dilligence, a potem dogadanie wszystkich warunków, to jak w tym powiedzeniu: im dalej w las, tym więcej drzew - ocenił prezes JSW.

- Musimy wyeliminować ryzyka przejęcia tej kopalni, musimy mieć jak największą wiedzę o tej kopalni. Zarząd Kompanii dostarcza nam odpowiednie dokumenty i na bazie tego powstaje optymalna cena, która będzie satysfakcjonująca dla nas i akcjonariuszy JSW, jak również dla Kompanii Węglowej, która liczy na pieniądze, za które będzie w stanie doinwestować inne kopalnie - niedoinwestowane z powodu niskich cen - dodał Zagórowski.

Pytany o zaawansowanie ustaleń cenowych, prezes JSW powiedział, że "jesteśmy blisko".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowa wieża kontroli lotów

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowoczesna wieża kontroli lotów - wynika z informacji lokalnego samorządu. Dla wieży, która ma obsługiwać ruch lotniczy i stać się charakterystycznym elementem panoramy miasta, złożono już wniosek o pozwolenie na budowę.