Qatargas to dobry wybór dla terminalu LNG

1441956063 zajdler robert newseria

fot: newseria

- Dzięki terminalowi będziemy mieć możliwość kupna gazu praktycznie w każdym zakątku świata, gdzie jest produkowany. Do tej pory gaz mógł być dostarczany tylko rurami, więc jest to bardzo potrzebna dywersyfikacja - twierdzi dr Robert Zajdler, ekspert rynku energetycznego z Instytutu Sobieskiego

fot: newseria

Wybierając Qatargas jako pierwszego dostawcę skroplonego gazu do terminalu LNG w Świnoujściu Polska postawiła na doświadczoną firmę. Qatargas jest pierwszym dostawcą LNG do Polski więc jego umowa z PGNiG to szansa na przećwiczenie współpracy na przyszłość - uważają eksperci.

We wtorek (14 września) Polskie LNG podało, że skroplony gaz ziemny przeznaczony do schłodzenia i rozruchu terminalu LNG w Świnoujściu, dostarczy największy producent LNG na świecie oraz operator największej floty metanowców - firma Qatargas. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, które pośredniczy w dostawach do terminalu w ramach umowy z Polskim LNG, porozumiało się w tym zakresie z katarską spółką.

W ramach umowy z wykonawcą terminalu LNG w Świnoujściu, Polskie LNG ma zapewnić surowiec na cele technologiczne realizowanej inwestycji. Konsorcjum ze spółką Saipem na czele odpowiedzialne jest natomiast za wykonanie rozruchu technologicznego, w skład którego wchodzą takie czynności, jak m.in. schłodzenie, stabilizacja pracy instalacji oraz przeprowadzenie ruchu próbnego i prób eksploatacyjnych całego terminalu.

Ekspert ds. energetycznych z Instytutu Sobieskiego Robert Zajdler powiedział, że wybierając Qatargas, jako pierwszego dostawcę skroplonego gazu ziemnego do terminalu LNG w Świnoujściu, Polska postawiła na sprawdzonego partnera.

- Rozwój zdolności przesyłowych pod koniec poprzedniej i na początku obecnej dekady wyniósł tę spółkę na pozycję globalnego lidera w produkcji LNG. Jej zdolności eksportowe wynoszą obecnie ok. 57 mld m sześc. gazu rocznie - podkreślił Zajdler.

Jak dodał, wybór katarskiego dostawcy jest uzasadniony ze względu na dużą wiarygodność Qatargas, "wyrażoną nie tylko przez zaufanie międzynarodowych udziałowców w katarskich przedsięwzięciach, ale także przez zasięg rynków zbytu firmy i zaufanie odbiorców na całym świecie".

- W czasach napięć politycznych w Europie, które mogą skutkować zakłóceniami w dostawach gazu do Unii, posiadanie wiarygodnego partnera zyskuje na znaczeniu bardziej niż w latach sprzed kryzysu gazowego w 2009 r. - uważa ekspert.

Jak zaznaczył, mimo znacznej odległości od Europy, dostawcy z Kataru zaopatrują dzisiaj największych odbiorców LNG na Starym Kontynencie, w tym Wielką Brytanię, Włochy, Hiszpanię, Belgię i Francję.

- Inwestycje ostatniej dekady uplasowały ten kraj na pozycji lidera i umożliwiły mu osiągnięcie ponad 32 proc. udziału w globalnym obrocie LNG. Qatargas ma bogate doświadczenie w realizacji dostaw rozruchowych dla wielu terminali LNG na świecie" - zauważył Zajdler.

- Infrastruktura eksportowa dostosowana jest do załadunku gazu skroplonego na jednostki zarówno średnie, jak i największe, co umożliwia pewną biznesową elastyczność i dostosowanie pojemności transportowca do potrzeb klientów - powiedział ekspert.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Poprzemysłowe „góry”. Śląskie hałdy, które stały się turystycznymi atrakcjami

Co wyróżnia krajobraz Górnego Śląska? To wieże wyciągowe kopalnianych szybów czy hutnicze kominy, ale także hałdy, nazywane „śląskimi górami”. Teoretycznie to tylko zwałowiska odpadów i geologiczne śmietniki, ale jednak mają swój urok. Wiele z nich stało się turystycznymi atrakcjami. 

Droga do zatrudnienia po węglu - program rozszerzony o kolejne osoby. Kto skorzysta?

Unijny program "Droga do zatrudnienia po węglu" zostanie rozszerzony na mieszkańców Wielkopolski Wschodniej niezwiązanych z ZE PAK - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca.

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca.