PŻM odbiera kolejny statek z Chin
fot: polsteam.pl
M/s Mazury, bliźniaczy statek wyprodukowany w Xingang w 2005 roku
fot: polsteam.pl
27 października w chińskiej stoczni odbędzie się uroczystość chrztu najnowszego statku PŻM m/s \"Roztocze\". Ceremoniału rozbicia butelki szampana o burtę dokona matka chrzestna - Aleksandra Zamoyska, żona prezydenta Zamościa Marcina Zamoyskiego.
Statek \"Roztocze\" jest bliźniaczą jednostką \"Pomorza\" - statku, który od sierpnia pływa we flocie PŻM oraz \"Podlasia\" (oddany armatorowi na początku lipca) a także czterech jednostek, które zostały zbudowane w stoczni Xingang w Tianjin w 2005 roku. Wszystkie one noszą nazwy polskich krain geograficznych: m/s \"Kujawy\", m/s \"Mazury\", m/s \"Podhale\" oraz m/s \"Warmia\". Wszystkie te jednostki pływają pod obcą banderą Wysp Bahama.
W tym roku w grudniu armator odbierze jeszcze kolejny statek m/s \"Kaszuby\". W przyszłym roku z tej serii PŻM odbierze: \"Mazowsze\", \"Orawę\", \"Kurpie\" oraz \"Kociewie\". Cała seria statków o tej samej nośności ze stoczni Xingang będzie liczyć 10 jednostek (z odebranymi w 2005 roku - 14).
\"Roztocze\" to jednostka, której wielkość określa się jako handy- size, czyli \"podręczny\". Długość jednostki wynosi 190 m, a jej szerokość - 28,5 m. Nośność - 37.600 dwt. (tyle ton ładunku może przewieźć w ładowniach). Statek ma również cztery własne dźwigi.
PŻM zakłada do 2014 roku budowę 34 statków, \"Roztocze\" jest 3. z tej serii - do wybudowania pozostało jeszcze 31 jednostek głównie w stoczniach chińskich, ale także w nowej Stoczni Szczecin - dodał Gogol.
W pierwszy rejs \"Roztocze\" wyruszy do Europy pod koniec października.