Pyrzowice: może być tłoczno przy odprawie

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

W ruchu całkowitym pyrzowickie lotnisko obsłużyło 2,55 mln podróżnych, czyli o 6,7 tys. więcej niż w roku 2011

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Od października do połowy kwietnia 2014 r. cała odprawa biletowo-bagażowa na lotnisku Katowice w Pyrzowicach będzie odbywać się w jednym terminalu zamiast w dwóch. Powodem jest rozbudowa bagażowni. Służby lotniskowe zapewniają, że będą minimalizować utrudnienia.

- Na realizację inwestycji celowo wybraliśmy okres jesienno-zimowy, kiedy nasilenie ruchu pasażerskiego jest zdecydowanie mniejsze niż wiosną i latem. Dzięki temu skupienie wszystkich odpraw biletowo-bagażowych w jednym terminalu nie powinno znacząco wpłynąć na jakość obsługi podróżnych  - zapewnił w poniedziałek (30 września) rzecznik portu Cezary Orzech.

Obecnie ruch w ramach strefy Schengen obsługiwany jest w terminalu B, a ruch poza tą strefę - w terminalu A, gdzie znajduje się 17 stanowisk do odprawy biletowo-bagażowej. Na czas inwestycji wszystkie te stanowiska będą zamknięte, a pasażerowie obu terminali będą korzystać z 18 stanowisk w terminalu B. Może to oznaczać dłuższe kolejki do odprawy, gdy np. w jednym czasie trzeba będzie obsłużyć pasażerów kilku samolotów.

Po odprawie pasażerowie wylatujący poza strefę Schengen będą musieli przejść - jak dotąd - do terminalu A, gdzie odbędzie się kontrola bezpieczeństwa, dokumentów oraz odprawa w hali odlotów. Natomiast dla pasażerów przylatujących spoza strefy Schengen nic się nie zmienia - nadal będą obsługiwani w terminalu A.

Realizowane na lotnisku przedsięwzięcie dotyczy rozbudowy i modernizacji systemu obsługi bagażu rejestrowanego strefy odlotów.

- Inwestycja poprawi przepustowość stanowisk odprawy biletowo-bagażowej oraz skróci czas, w którym bagaż po nadaniu na rejsy Non-Schengen trafia do luku bagażowego samolotu - wyjaśnił Orzech.

Wymieniony zostanie cały system przesyłu bagażu ze stanowisk odprawy biletowo-bagażowej do bagażowni, której powierzchnia po zakończeniu rozbudowy wzrośnie dwukrotnie. Zainstalowane będą nowe taśmociągi i skanery do kontroli bagażu. Inwestycję zrealizuje konsorcjum firm Hochtief Polska oraz Dimark SA.

Modernizacja bagażowni to część programu inwestycyjnego lotniska. W porcie trwa obecnie budowa nowej drogi startowej o długości 3,2 km i szerokości 45 metrów. Inwestycja o wartości 157 mln zł netto zakończy się we wrześniu 2014 r. Pierwszy samolot wyląduje na nowym pasie najpóźniej w drugim kwartale 2015 r.

Natomiast w przyszłym roku na pyrzowickim lotnisku rozpocznie się budowa nowego terminalu przylotowego, płyty postojowej do odladzania statków powietrznych oraz płyty dla samolotów cargo, wraz z drogą kołowania. Powstanie też nowy terminal cargo.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.