Pyrzowice: będą lepiej naprowadzać samoloty

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Katowice Airport

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

W ciągu roku na lotnisku Katowice w Pyrzowicach zacznie działać system ILS kategorii II. Da on możliwość wspomagania lądowań samolotów przy widoczności o połowę słabszej niż obecny ILS kategorii I. Ograniczy to liczbę przekierowań na inne lotniska.

Wartą ok. 6 mln zł inwestycję związaną z ILS-em przeprowadzi Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP). Niektóre jej elementy, związane np. z infrastrukturą lotniskową, weźmie na siebie lotnisko.

Jak przekazał podczas środowej (12 lutego) konferencji prasowej w Pyrzowicach prezes PAŻP Krzysztof Kapis, dzień wcześniej Agencja wybrała wykonawcę systemu ILS (Instrument Landing System) drugiej kategorii dla katowickiego lotniska. Prace - wraz z testami - powinny zakończyć się w ciągu 12 miesięcy.

Pyrzowickie lotnisko już od dawna dysponuje ILS-em umożliwiającym lądowanie przy słabej widoczności. Obecny ILS pierwszej kategorii umożliwia lądowania przy widzialności poziomej wzdłuż drogi startowej 550 m i pionowej (czyli podstawie chmur) 60 m - na tzw. kierunku podstawowym, czyli od strony Siewierza.

Nowy system umożliwi lądowania przy podstawie chmur 30 m i widzialności poziomej 350 m. Choć już teraz lotnisko Katowice ma mało rejsów przekierowanych ze względu na złe warunki, ILS drugiej kategorii powinien prawie je wyeliminować.

Budowa takiego systemu nie wiąże się tylko z oprzyrządowaniem elektronicznym, ale też np. z odpowiednim dodatkowym oświetleniem pasa. W Pyrzowicach powstanie ono wraz z trwającą budową nowej drogi startowej (o długości 3200 m), która ma być gotowa we wrześniu tego roku.

Prezes PAŻP poinformował też w środę, że do końca 2016 r. kontrola lotów w porcie Katowice powinna zostać przejęta przez nową wieżę, która powstanie we wschodniej części lotniska. Jej wyposażenie będzie zgodne z centrum operacyjnym PAŻP w Warszawie. Koszt tej inwestycji wyniesie ok. 16 mln zł, być może będzie ona współfinansowana ze środków unijnych.

Dotychczasowa wieża powstawała w czasie, gdy na lotnisku obecne było jeszcze wojsko. Ze względu na nałożone wówczas ograniczenia, jest m.in. nieco za niska. Po zabudowie nowych, wprowadzanych przez PAŻP systemów, nie wypełniałaby właściwie swojej roli.

Prezes PAŻP wskazał, że po przeprowadzce do nowej wieży, dotychczasowa najprawdopodobniej zostanie przekazana lotnisku. Zarządzające nim Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze wstępnie rozważa umieszczenie tam służb technicznych czy organizacyjnych. Być może stara wieża zostanie przekazana na zasadzie wymiany - w zamian za działkę, na której powstanie nowa.

To nie jedyna inwestycja PAŻP w Katowicach w ostatnich latach. W połowie 2012 r. oddano tam do użytku zainstalowaną kosztem ok. 3 mln zł pomoc nawigacyjną, umożliwiającą podchodzenie samolotów do lądowania także z przeciwnego niż podstawowy kierunku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.