PSEW: ponad 70 miliardów z morskich farm wiatrowych?

Rozwój farm wiatrowych na polskich obszarach morskich może przynieść ok. 74 mld zł dla polskiej gospodarki - wynika z raportu przygotowanego dla Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Według wyliczeń budżet państwa zarobiłby na tym ok. 15 mld zł.

Na środowej konferencji prasowej przedstawiono raport firmy doradczej Ernst & Young, przygotowany na zlecenie PSEW, w którym zostały przedstawione korzyści dla polskiej gospodarki płynące z rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w perspektywie 2025 r.

Prezes PSEW Wojciech Cetnarski ocenił, że osiągnięcie 6 GW mocy morskich farm wiatrowych w 2025 r. w Polsce będzie oznaczało 73,8 mld zł wartości dodanej dla polskiej gospodarki. - Skorzysta na tym przemysł elektromaszynowy, sektor MEW (morskiej energetyki wiatrowej - PAP), stocznie, budownictwo czy sektor transportowy - wymienił. Dodał, że na rozwoju MEW zarobiłoby państwo oraz samorządy. - Z tytułu podatków do budżetu trafiłoby blisko 15 mld zł, z czego ponad 12 mld zł do budżetu centralnego, a ok. 3 mld - do samorządów - podkreślił.

Cetnarski zaznaczył, że mimo iż w Polsce nie powstała jeszcze żadna morska farma wiatrowa, sektor MEW już zaczyna przynosić korzyści dla przedsiębiorców. Wskazał m.in. na polskie stocznie, w których produkowane są elementy dla zagranicznych farm wiatrowych; budowane i remontowane są też specjalistyczne statki wykorzystywane przy budowie morskich elektrowni.

Jego zdaniem rozwój sektora MEW w Polsce może przynieść w perspektywie 2025 r. ok. 30 tys. nowych miejsc pracy. - Bazujemy na doświadczeniach liderów europejskich, jakim jest np. Wielka Brytania. Szacuje się, że na każdy MW mocy w fazie budowy przypada ponad 17 etatów - dodał.

Zdaniem szefa PSEW polityka rozwojowa MEW przyczyni się także do spełnienia wymagań energetycznych i klimatyczny UE. - Polska powinna zwrócić szczególną uwagę na ten kontekst unijny, ponieważ jesteśmy postrzegani jako kraj "czarnej energetyki". Postawienie na morską energetykę wiatrową będzie sygnałem dla naszych partnerów z UE, że nie jesteśmy zamknięci na nowe trendy w energetyce i dostrzegamy konieczność realizacji zasad zrównoważonego rozwoju - powiedział.

Podkreślił, że zainstalowanie do 2025 r. 6 GW mocy w MEW przyniesie redukcję emisji CO2 o ok. 40 mln ton, co w związku z zakupem uprawnień na emisje dwutlenku węgla może przynieść oszczędności blisko 1,6 mld zł.

Cetnarski wskazał, że niezbędna jest długofalowa polityka państwowa w kierunku rozwoju MEW. - Przedsiębiorcy, mimo braku jasnych sygnałów od rządu, już swoje zrobili; potrzebna jest teraz kompleksowa ustawa o OZE (odnawialnych źródłach energii) - zaznaczył. Tzw. mały trójpak energetyczny procedowany jest obecnie w Sejmie.

Obecna na konferencji wiceminister transportu Anna Wypych-Namiotko podkreśliła, że MEW wymaga współpracy wielu resortów. - Wiodącym jest resort gospodarki - to on odpowiada za zbilansowanie i prowadzenie polityki energetycznej w Polsce. Ze strony ministra transportu przeprowadziliśmy zmiany (ustawa o obszarach morskich i administracji morskiej - PAP), które stworzyły warunki wyjściowe i pozwalają inwestorom zgłaszać wnioski - przypomniała. Poinformowała, że resort przyjął 70 wniosków; jeżeli udało by się je zrealizować, to pozwoliłyby zainstalować 25 GW mocy w MEW.

Dodała, że z tych 70 wniosków wydano 22 pozwolenia lokalizacyjne. - Z tytułu wydanych pozwoleń prawnie umocowanych zostało 7 inwestycji. Inwestorzy dokonali wpłaty za wydane pozwolenie na ponad 90 mln zł - dodała. Inwestor musi zapłacić 1 proc. szacowanej wartości inwestycji, by uzyskać prawo do jej realizacji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.