Górnictwo: Pasterka w Wieliczce to najwcześniej w Polsce odprawiana bożonarodzeniowa msza

1703415808 pasterka r stachurski

fot: KS Wieliczka/Rafał Stachurski

Pasterka odbyła się 100 m pod ziemią w kaplicy św. Kingi

fot: KS Wieliczka/Rafał Stachurski

800 osób przybyło w niedzielę, 24 grudnia, do Kopalni Soli Wieliczka na Pasterkę o 8:00 rano, by wśród soli 101 m pod ziemią, powitać Dzieciątko Jezus. Uroczystą Mszę w kaplicy św. Kingi odprawił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Pod ziemią modlili się górnicy z rodzinami, wieliczanie i turyści. Muzyczną oprawę zapewniły: Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli Wieliczka oraz Zespół Dziecięcy „Prowadź mnie” pod kierunkiem Pawła Piotrowskiego.

- Bóg jest z nami każdego dnia, w każdej godzinie życia, także w tej ciężkiej, niełatwej pracy pod ziemią. Jest z nami i nam błogosławi – powiedział w homilii metropolita krakowski.

Dodał, że ludzie pracujący w kopalni mają w sobie wciąż światło wiary, wyrażające się w pozdrowieniu „Szczęść Boże”.

Pasterka w Kopalni Soli Wieliczka jest najwcześniej w Polsce odprawianą bożonarodzeniową mszą. Uczestnicząc w wydarzeniu górnicy kontynuują ok 300-letnią tradycję. Pierwsza udokumentowana msza św. została w kopalni w Wieliczce odprawiona w XVII w. Prawdopodobnie już wtedy organizowano msze też w Wigilię. Pasterki przetrwały czasy zaborów, a zakazano ich dopiero w Polsce Ludowej, by potem mogły powrócić na stałe do kalendarza.

Dlaczego górnicy obchodzą Pasterkę o poranku? Zwyczaj pochodzi z czasów, gdy w Wieliczce wykuwano jeszcze sól. Załoga kończąca nocną zmianę spotykała kolegów, którzy dopiero rozpoczynali swoją szychtę i wspólnie szli pokłonić się Jezusowi. W Wigilię był jeszcze jeden zwyczaj: nie prowadzono ciężkich robót, a jedynie te niezbędne dla bezpiecznego funkcjonowania kopalni oraz zapewniające ciągłość wydobycia.

Solna świątynia przypomina, że Jezus narodził się w grocie. Pod koniec XIX stulecia założono kaplicę św. Kingi, która przez kolejne dziesięciolecia piękniała, przyozdabiana rzeźbiarskimi dziełami utalentowanych górników. Jednym z elementów wystroju świątyni jest szopka umieszczona w północnej ścianie. Maleńkie Betlejem przypomina o cudzie Bożego Narodzenia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Mniejszy hałas z kopalni Turów. Czesi potwierdzają

Drugi w tym roku pomiar hałasu w okolicach kopalni węgla brunatnego Turów potwierdził znaczną poprawę sytuacji - informuje samorząd Kraju Libereckiego.

PSE ogłaszają harmonogram przetargów na lata 2026–2027

PSE od września 2026 r. do końca III kwartału 2027 r. planują ogłosić przetargi o wartości do 4,94 mld zł – poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Premier: Na ostatnie dwa tygodnie sierpnia obniżony VAT na paliwa i ceny maksymalne na stacjach

Między 17 a 31 sierpnia zostanie przywrócona część programu CPN w postaci obniżonego podatku VAT na paliwa - poinformował w czwartek premier Donald Tusk. Jego zdaniem sprawi to, że ceny powinny spaść od 90 gr do ponad 1 zł za litr. Do końca miesiąca obowiązywać będą też maksymalne ceny na stacjach.

W sobotę zakupy z problemami. Mamy święto

Piątek jest ostatnim w tym tygodniu dniem, w którym można zrobić zakupy, niektóre sklepy będą czynne dłużej. W sobotę większość sklepów będzie nieczynna w związku z przypadającym na 15 sierpnia świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.